Dneska jsem k obědu měla risotto se špenátem, na které vám také brzy dodám i recept, a napadlo mě přidat vám do sekce Tipy a rady k italské kuchyi něco málo k risottům.
Shrnula jsem opět pár tipů, jak správně a co nejlépe italské risotto připravit. Jako vždy jsou nejdůležitější kvalitní suroviny. Mezi těmi nesmí rozhodně chybět jako základ poctivý domácí vývar, který se nevyplatí nahradit čímkoliv jiným. Také dobré víno, to totiž dodá specifickou chuť risottům, a proto i tady je jeho kvalita zásadní. Další důležité ingredience jsou i máslo (já např. kupuji ručně sekané v obchodě Gran Moravia) a také sýr parmezánového typu. Klasika jsou tedy např. Grana Padano, Parmigiano Reggiano nebo Gran Moravia. A ostatní ingredience? Ty už potom záleží na tom, k jakému risottu se chystáte.
Nezapomeňte u risotta neustále stát, rádo se totiž připaluje nebo vaří rychleji než si všimnete, že není tak jak má být 🙂 Nemusíte ho neustále míchat, spíše u něj často stát, zkontrolovat ho a promíchat.
Vývar přidávejte zásadně teplý! To je pravidlo, které je dobré si pamatovat také. Krom toho dbejte i na cibulku. Nesmažte ji na silném ohni, ale na velmi mírném. U risotta je důležité mít cibulku jemně opečenou, ne připečenou, ani spálenou. Cokoliv takového totiž zkazí chuť celého risotta a to jsme ještě nezačali ani vařit! 🙂
Rýži opražte, dokud se neuzavře (tzn. začne se lehce na pánev přichytávat), pak teprve zalévejte vínem a to naopak při větších teplotách, aby se vám mohlo snadno vypařit.
Finální fázi přípravy nepodceňujte. Hotové risotto odstavíte stranou a necháte odpočinout. Zasypete sýrem a kostkou másla a pořádně promícháte až dostanete to pravé, italské, krémové risotto.
Pár receptů na risotto:
Risotto s proseccem (recept zde)
Risotto s červeným vínem (recept zde)
Risotto s cuketou (recept zde)
Risotto s hráškem a prosciuttem (recept zde)
Parmezánové risotto (recept zde)
Milánské risotto (recept zde)