Už je to pár týdnů, co mi domů přišel poštou po dlouhém hledání na internetu italský skvost mezi knihami! Úplnou náhodou jsem se asi před měsícem dozvěděla, že existuje velmi vzácná italská kuchařka z 19.století, ve které autor popisuje veškerý původ italské kuchyně už od doby Římanů až po středověk.
Začala jsem po ní pátrat a musela jsem ji prostě mít. Doslechla jsem se totiž, že takhle kniha inspirovala ty nejlepší italské i zahraniční kuchaře a je brána jako takový základ italské kuchyně. Jakási bible italského vaření. Autor objel celou Itálii a naučil se vařit obrovské množství regionálních domácích receptů od italských rodin.
Kniha vyšla poprvé v roce 1891. Napsal ji Pellegrino Artusi a vydal ji původně na vlastní náklady, protože nedokázal sehnat žádné vydavatelství v té době. Kniha však měla obrovský úspěch a dodnes bylo prodáno více jak milión výtisků a má 111 vydání. Poslední z nich je z roku 1911. Kniha byla vydána i v dalších letech, ale její verze už nebyla od roku 1911 pozměněna. Byla přeložena do 7 světových jazyků. Původně bylo receptů „pouze“ 495, kniha byla následně rozšířena a další vydání obsahují již 790 receptů.
Kdo mě zná ví, že mám obrovskou slabost pro staré knihy, čím starší, ošoupanější a zničenější, tím lépe 🙂 Mít doma knihu, která je nejen stará přes sto let, ale má také obrovskou hodnotu, alespoň pro mě, tak to byla výzva. Lákalo mě mít možnost dozvědět se o úplných počátcích italské kuchyně, historii a poznat původ spousty receptů, zjistit jak Italové kdysi vařili a jestli se něco změnilo. Začala jsem tedy hledat.
Zjistila jsem, že vydání existuje obrovská spousta. Na známých prodejních portálech ale byly k dostání třeba ty po roce 2000, což uznejte, není zrovna tak lákavé, když se určitě dá sehnat tato kniha ze staršího roku 🙂 Pustila jsem se tedy do pátrání k soukromníkům, co podávali přes různé inzeráty, a narazila jsem na 3.vydání z roku 1919, mělo to menší háček, kniha se prodávala za 250 euro! Naprosto chápu, sběratelská cena. Já ale potřebovala i knihu, kterou budu moci denně používat, otáčet stránky a listovat v ní. Nebudu to natahovat, asi týden jsem zkoumala různé stránky a rozeslala desítkám lidí dotazy ohledně ceny knihy, ale hlavně také ceny dopravy.
Kniha totiž váží přes 2 kg, takže doprava v průměru stála okolo 20 euro. Odepsal mi jeden pán, že mi dá dopravu asi za 12 euro a knihu za 25 euro, takže jsem souhlasila, prošla si jeho reference a dohodla se s ním. Knihu jsem zaplatila. To bylo ráno. Měla jsem radost, protože kniha byla z roku 1990, což je dost staré na to, aby mě to zaujalo a zároveň v perfektním stavu, abych s ní mohla denně listovat.
Měla jsem radost, pár hodin na to se ale stalo, že mi jedna slečna odpověděla na asi týden starý dotaz ohledně ceny dopravy. Chtěla za ni jen 8 euro. Šla jsem se tedy podívat, o jaké vydání šlo, a po otevření prohlížeče mě čekalo úžasné překvapení! Šlo totiž o 3.vydání z roku 1919. To samé, které kdosi prodával za 250 euro, tak tato slečna se ho chtěla zbavit za 8 euro!!! Moc dlouho jsem nepřemýšlela, knihu jsem pár hodin po té první objednala a zaplatila 🙂
Obě mi přišly do týdne a mám je teď doma! Jednu starou, za 4 roky jí bude 100 let!!! 🙂 A druhou, se 790 recepty, která se tváří jako úplně nová, přitom je také přes 20 let stará. Co jsem v knize našla (to platí pro obě)? První věcí je to, že je celá psaná ve staroitalštině 🙂 Takže ne vždy je úplně snadné se prolouskat všemi recepty, gramatika se ale dá často intuitivně odhadnout a většině je rozumět, i když to někdy chvilku trvá.
Historie italské kuchyně v knize sahá až do doby Římanů, je zde dokonce první dochovaný „recept“, který je tedy celý v latině, takže jsem z něj moc nepochytila. Potom se Artusi věnuje gastronomii v každém století až do „současnosti“ (čili do 19.století). Receptů je opravdu spousta. Jejich řazení není klasické, na předkrmy, druhé chody atd. Ale má tu dokonce nápady na různá menu dle měsíců a různých svátků.
Častokrát ani neuvádí přesné množství, ale spíše popisuje principy vaření některých receptů. Což se mně osobně strašně líbí, protože je důležité kolikrát při vaření spíše pochopit smysl, techniku a proč se co jak dělá, než hodinu vážit mouku. Nakonec se vám pak jídlo ani nepovede a člověk neví proč se tak stalo, i když přesně postupoval podle uvedených množství a ingrediencí. Líbí se mi i jeho historky, které k receptům přidává a vůbec i jazyk, jakým se vyjadřuje. Je to jako by se člověk vrátil zpátky v čase. A celou knihu (teď mám na mysli tu z roku 90, kterou denně používám) provází úžasné staré ilustrace!
Je to strašně krásná kniha! A já už z ní pro vás připravuju řadu receptů, doufám, že vás nadchnou tak, jako mě. Ostatně, jestli čtete moje stránky, máte vášeň pro italskou kuchyni tak jako já a určitě budete rádi, když se na chvíli odkloníme od klasických a známých receptů jako jsou pasta a pizza, a mrkneme spolu taky na to, jak vlastně Italové kdysi vařili, protože právě odtamtud se vyvinuly ty světoznámé recepty, které máme všichni tolik rádi!!
3 komentáře