Nejdůležitějším symbolem italské kuchyně jsou čerstvé a kvalitní suroviny. Pokud se chystáme připravit doma italský recept, tak aby chutnal jako v Itálii, budeme potřebovat ty správné suroviny. V nejlepším případě si seženeme právě ty italské. Ne vždy je však možné dodržet recepturu doslova. Je jasné, že abyste udělali těstoviny s mletým masem, tak pro maso nepojedete do Itálie. Podstatou je však pokud možno nezaměňovat ingredience za „náhražky“. To znamená nepoužívat například pomazánkové máslo namísto mascarpone (při přípravě tiramisu), anglickou slaninu namísto pancetty (při přípravě spaghetti alla carbonara) apod.
Italská kuchyně je vyhlášená po celém světě a ocení ji nejen gurmáni. Často mi píšete, jaké suroviny na italské recepty použít. Proto jsem se rozhodla udělat krátký seznam toho, co běžně používám v kuchyni i já.
Pokud můžete, kupujte italské výrobky. Ne vždy je to však nutností. Co se týče olivového oleje můžete použít i ten řecký či španělský. Někdy stojí v obchodě méně a ve skutečnosti i největší italské společnosti používají pro svůj panenský olivový olej např. řecké či španělské olivy, protože v Itálii je jich nedostatek. Proto je téma olivových olejů docela složité. Pokud chcete opravdu vynikající olivové oleje. Je potřeba si za kvalitu připlatit a vybírat pokud možno malé domácí firmy. Delikatesou jsou také ochucené extra-panenské olivové oleje, například s lanýži, bylinkami apod.
Pasírovaná rajčata si úplně nejlépe udělejte domácí. Pokud si nevíte rady kupte ty vyrobené v Itálii – značka „made in Italy“ by měla být zárukou italské kvality. Ale ani to není vždy podmínkou.
Produkty, co ráda používám:
- TĚSTOVINY: Mamma Lucia, Alnatura, Barilla, Riscossa, Combino, Bellavita. Určitě bych poradila nepoužívat české těstoviny za 10 Kč, vyhýbejte se pochybným výrobcům s italskou vlaječkou na obalu, čtěte pořádně jejich původ, nekupujte těstoviny vyrobené v EU.
- OLIVOVÝ OLEJ: používejte italské olivové oleje extra vergine. V Itálii se hodně prodává značka Monini, Cirio či Farchioni (kvalitní španělská varianta je například Ondoliva). Samozřejmě nejlepší jsou ty lisované za studena od malých rodinných firem, ale ty bývají mnohem dražší.
- PASÍROVANÁ RAJČATA: Giana, Valfrutta, Ortomio, Petti, (značka Globus je taky dobrá – je vyrobena v Itálii) nebo jakákoliv, která byl vyrobena v Itálii.
- SÝR: parmezán rozhodně italský: Grana Padano, Parmigiano Reggiano, Gran Moravia (má Globus, Kaufland nebo specializovaný obchod Gran Moravia).
6 komentáře
Takřka výhradně používám olivový olej extra virgin = OOEV bezmála 5 let ke všemu a do všeho. Už jsem si na něj zvykl. Něco jsem si navozil z Itálie, většinu jsem nakoupil tady v „akcích“. V současnosti mě došli zásoby a proto jsem začal OOEV shánět a musím říci, že je to hotová katastrofa.
Ceny se pohybují v rozmezí 170,- až i 290,- Kč za litr. Nepamatuji se, že bych kdy tak drahé oleje kdy kupoval. Dneska jsem si postahoval letáky z italských supermarketů a hledal jsem tam nabídky OOEV. A našel jsem a to v cenách v rozmezí od 3,29 do 3,32 € za litr. Což je v přepočtu bajlavočko 85,- Kč na naše. Nechápu ten propastný cenový rozdíl. A nehledal bych důvod ve značce, neboť jeden z nabízených OOEV byl Pietro Coricelli, což je snad tradiční a známá italská značka. Nebo snad prostě proto, že jsme zaalpskou zemí, máme holt smůlu a nezbývá, než hluboko sahat neustále do peněženky, abychom jedli zdravě?
Přesně tak. V Itálii se dají sehnat kvalitní olivové oleje už od 2 EURO, pokud jsou v akci. Já kupovala např. Farchioni za 2,50 EUR!! To v Čechách bohužel možné není, mají tu pěkně nasazené ceny. Ale nevidím problém v tom použít španělský olivový olej. Ceny jsou už o něco příznivější a kvalita je stejná. Např. Ondoliva je velmi dobrý panenský olivovoý olej, původem ze Španělska.
Ondoliva znám velmi dobře, však jsem jej měl plnou špíz. Ale už jsem ho dlouho nikde neviděl. Budu si musit udělat „il giro di supermercati“ 🙂 . Nedávno jsem koupil zapomenutého španělského Franc Josefa 0,5 l v jednom COOPu za 64,- Kč! Bohužel tam byl jediný. Nyní jsem si udělal nějakou zásobu, ale to předražování v našich krámech mě leze už krkem. Pak se hrozně diví, že jezdíme za nákupem potravin do Žitavy. 🙂
Tak to ti dám dobrou zprávu..Mají ho v Globusu 😀 Možná i v Intersparu, ale tam si myslim, že byl už dražší. Jinak je podle mně hodně kvalitní. Samozřejmě není to to samé jako „olio grezzo“ nebo „fatto a casa“, jestli si je měl někdy možnost ochutnat..:-)
Non posso credere ai miei occhi! 🙂 Hai ragione, Globus è il posto giusto. Ondoliva in promozione costerà 99,90 corone per un litro. Dal 18.7.!
No vidiš, tak to je skvělý, my ho kupujem kolem těch 120 myslim.