Tento malebný region se nachází na severo-východě Itálie. Rozprostírá se v rozsáhlém údolí, které je zdrojem těch nejlepších lokálních produktů. Protínají ho ale také mohutné Apeniny a je omýván Jadranským mořem, které doplňuje a obohacuje místní gastronomii o typicky přímořské recepty. Gastronomie tohoto regionu je ovlivněna sousedními regiony Veneto, Lombardia, Piemonte, Liguria, Toscana, Marche a městským státem San Marino. Z jihu Apenin přichází vliv střídmé toskánské kuchyně, ze severu naopak hutnější, honosnější benátské a lombardské kuchyně.
Místní gastronomie se právem proslavila po celém světě, vyniká těmi nejlepšími ručně vyráběnými těstovinami, jejichž tajemství se předává z generace na generaci. Kdo by taky neznal lasagne, tortellini nebo tagliatelle? Z lokálních delikates jsou rozhodně neznámější Prosciutto di Parma nebo Parmigiano Reggiano.
Emilia-Romagna je region, který vznikl spojením dvou historických oblastí Emilia a Romagna. Stejným způsobem se dá rozdělit právě i místní gastronomie. V oblasti Emilia se využívá převážně hovězí maso, zatímco v oblasti Romagna ho téměř nenajdeme, místní milují hlavně skopové maso. Vepřové se hojně vyskytuje v obou oblastech.
Rozdíly jsou i v přípravě těstovin. A to jak ve směsích, kterými se plní těstoviny, tak i v omáčkách. V Emilii najdeme bohatší a vydatnější recepty, převážně na bázi masa. Naopak v Romagni převažují jednodušší recepty se sýrovým a zeleninovým základem.
Výroba těstovin
Pokud jmenujeme region Emilia Romagna, první věc, kterou si člověk ve spojitosti s touto oblastí vybaví, jsou tagliatelle. Široké a placaté těstoviny. Správně se těsto připravuje pouze z vajec a mouky a vyválí se pěkně do tenka. Některé zdroje uvádějí, že podle starých tradic by měly být tagliatelle široké přesně 7 mm a vysoké kolem 1 milimetru. Říká se, že pocházejí z města Bologna a původ tohoto receptu sahá prý až do roku 1487. Podávají se tradičně s masovým ragú, které se proslavilo po celém světě. Bohužel tato pochoutka bývá ve spoustě zemí mylně připravovaná se špagetami (vznikl takto dokonce i známý recept turistů „špagety alla bolognese„, který nikde v Itálii nenajdeme).
Tagliatelle existují i v kombinaci s kostkami prosciutta osmaženém na másle, dále s lanýži, rajčatovými omáčkami, houbami, mořskými plody a spoustou dalších. Tento druh těstovin se rozšířil po celé Itálii, asi nejvíce si je vychutnávají Italové ze sousedního regionu Marche či Veneto.
Tagliatelle verdi (neboli zelené) jsou oblíbenou variantou k té předešlé. Na vytvoření jejich specifického zbarvení se do těsta na tagliatelle přidává většinou špenát či mangold.
Dalšími těstovinami, kterými se pyšní tento region, jsou tortellini. Jedná se o zamotané těstoviny do specifické formy plněné masovou směsí (existuje i varianta na bázi zeleniny či sýrů). Nejčastěji se podávají v masovém vývaru a vzniká tak recept „tortellini in brodo“, klasický pro město Bologna. Na jeho náplň je zapotřebí vepřová panenka nakrájená na plátky, omažená na rozpuštěném másle. Dále se přidá prosciutto a mortadella nakrájená na kostky, sůl. Nakonec se vše nakrájí na velmi jemno, projede se v sítu, přidají se vejce, parmezán, muškátový oříšek, sůl a pepř. Vše se zpracuje a směsí se posléze plní tortellini. Ty se nejdříve nechají pár hodin odpočinout a potom se uvaří ve vývaru. Tento první chod se podává posypaný nastrouhaným parmezánem, který nemůže být jiný než místní Parmigiano Reggiano.
Anolini di Parma jsou plněné těstoviny kulatého tvaru, podávané také většinou ve vývaru. Dalšími oblíbenými těstovinami jsou cappellacci. Jedná se o tradiční recept z města Ferrara a jeho základní ingrediencí je dýně. Svým tvarem velmi blízce připomínají cappelletti, tortellini nebo tortelli mantovani. Výborné jsou i cappelletti alla romagnola jejichž náplň se připravuje z kuřecích prsou, ricotty, muškátového oříšku a dalších ingrediencí. Hotové cappelletti se potom vaří ve vývaru z kapouna.
Nakonec nesmíme zapomenout na vyhlášené boloňské lasagne. Dají se považovat za takový symbol tohoto regionu. Jsou připravované z masového ragú, bešamelu a místního sýra Parmigiano Reggiano. Také mají své varianty například ve formě zelených lasagní.
Druhé chody a polévky
Piadina romagnola je opravdu skvělá pochoutka. Je to v podstatě placka připravená z mouky, sádla, jedlé sody, trošky soli a vody, která se opeče několik minut na kamenné desce (nebo z terakoty). Podává se tradičně s místními salámy či šunkami (s prosciuttem, salámem coppa, culatello, mortadella) společně se sýry squaquarone (čerstvý krémový sýr) či robiola. Oblíbená je i kombinace prosciutto, mozzarella a rajčata. Historie tohoto pokrmu sahá až do doby před Kristem, kde obyvatelé sídlící v okolí řeky Pád, připravovali chleby a pečivo na rozžhavených deskách. V archivu blogu najdete recept na piadinu.
Bramborový koláč (torta di patate) je typickým jídlem podávaném v údolí. Z uvařených brambor se oloupe slupka, rozmačkají se a přidá se nastrouhaný sýr, vejce, mlého, olej, sádlo a další ingredience. Směs se nechá se odpočinout a upeče následně v troubě.
Stracotto alla piacentina je recept pocházející z provincie Piacenza. Připravuje se z hovězího masa, které se osmahne na sádle, másle a česneku, společně s cibulí, mrkví, řapíkatým celerem a solí. Někdy se přidává i petržel, muškátový oříšek, skořice. Nesmí chybět bílé nebo červené víno. Přidají se i čerstvá rajčata nakrájená na kousky. Všechno se pomalu vaří na mírném ohni po dobu asi pěti hodin. V některých případech se přidává i vývar, aby příliš nevyschla omáčka. Někdo doporučuje nechat maso marinovat několik hodin ve víně společně se zeleninou a bylinkami.
Passatelli Romagnoli se připravují ze strouhanky, sýra Parmigiano Reggiano, vajec a muškátového oříšku. Hotové passatelli mají podlouhlý tvar, uvaří se v masovém vývaru a podávají se jako polévka či s různými omáčkami obdobně jako těstoviny.
**
Příště budeme opět pokračovat v našem vyprávění o gastronomii regionu Emilia Romagna…
1 vložit komentář
[…] piadina patří neodmyslitelně k regionu Emilia-Romagna, ze kterého také pochází. Tento pokrm jsme si představili v tradičním slaném provedení s […]