Minulý měsíc jsem dostala pozvání na velmi zajímavý projekt Puglia Experience, který se konal se pod záštitou Italsko-české obchodní a průmyslové komory (CAMIC – Camera di Commercio Italo-Ceca) na italské ambasádě v Praze.
Na zahajovacím ceremoniálu se v prostorách italské ambasády uskutečnilo představení regionu Puglia (česky Apulie) a jeho tradičních surovin, které se používají v místní gastronomii. Hlavními představiteli této akce byli italský velvyslanec Aldo Amati, předseda Italsko-české komory Gianfranco Pinciroli, radní regionu Puglia Leonardo di Gioia, generální tajemník Italsko-české komory Matteo Mariani a nakonec zástupce svazu regionálních komor UnionCamere Puglia pan Matteo Dusconi.
Akce se zúčastnili také zástupci českých institucí, mezi nimiž náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba a ředitel Potravinářského odboru Ministerstva Zemědělství Jindřich Fialka.
Součástí tohoto projektu byly také čtyři setkání ve formě specializovaných kurzů pro odbornou veřejnost, které se konaly v centru Prahy. Každý kurz byl zaměřen na jednu ze čtyř hlavních regionálních surovin, kterými jsou sýr, pšenice, olivový olej a víno. Já jsem se osobně zúčastnila kurzu na olivový olej (o tom se dozvíte více v příštím článku).
Tradiční produkty regionu Apulie
Cílem projektu Puglia Experience bylo především seznámit širokou veřejnost s tradičními italskými produkty a poskytnout veškeré informace k tomu, aby profesionálové či odborníci z oboru byli schopni rozpoznat kvalitní a především originální suroviny od těch nekvalitních. Na závěr nás čekala ochutnávka na které nechyběla typická apulijská jídla.
Mezi hlavní představitele místní gastronomie patří těstoviny orecchiette (neboli „ouška“, název získaly díky své nezaměnitelné formě ve tvaru ucha) podávané s hříbkovou, lehce pikantní, omáčkou a také s typickou zeleninou pro tuto oblast, které se říká cime di rapa (připomíná trochu brokolici).
Apulie vyniká také kromě jiného výrobou sýrů, ať už zralých či čerstvých. Mohli jsme ochutnat vynikající sýr burrata (sýr připomínající mozzarellu, avšak jemnější konzistence) a cacioricotta (jedná se o produkt s hybridním výrobním postupem – něco mezi výrobou sýra a ricotty), který byl opravdu skvělý. Jeho chuť připomínala velmi krémovou ricottu.
Mezi další skvosty místní potravinářské produkce patří také zpracování pšenice, ze které se připravuje chléb pane di altamura, který se pyšní označením DOP – chráněného původu. Chléb tvoří ideální kombinaci se sýry i s apulijským extra-panenským olivovým olejem.
Gastronomie regionu Apulie
Region Apulie (italsky Puglia) se nachází úplně na jihu Itálie (přesněji tam, kde je slavný „podpatek“). Hlavním městem je Bari a v celém regionu žije něco málo přes 4 miliony obyvatel. Skládá se ze 6 provincií, každá z nich se vyznačuje jedinečnými lokálními produkty. Jak už jsem se zmínila výše, hlavními potravinami, které jsou symbolem tohoto regionu, jsou pšenice, mléko, olivový olej a víno.
Začneme-li u mého oblíbeného vína, je potřeba zdůraznit, že tento kraj se chlubí bohatým vinařským odvětvím. Existuje zde 76 různých odrůd vína, mezi hlavní patří Negroamaro, Nero di Troia a Primitivo. Region se pyšní dokonce 26 oblastmi s označením DOC (Denominazione di Origine Controllata – chráněné označení původu) a 6 s označením I.G.T. (Indicazione Geografica Tipica).
Co se týče zpracování mléka, mezi tradiční sýry patří kromě již zmiňované burraty a cacioricotty také caciocavallo a fior di latte. Potravinářskému průmyslu Apulie kraluje hlavně olivový olej. To proto, že 35% celkové italské produkce (která činí celkem 12 miliónů tun) pochází právě z tohoto regionu. Hlavními odrůdami jsou Coratina, Provenzale, Ogliarola, Olivastra a Leccino. Všech pět má značku chráněného původu.