Ricotta je v Itálii velmi oblíbenou surovinou používanou na řadu vybraných receptů, jak slaných tak i sladkých. Mylně se ricotta považuje za sýr, jedná se o mléčný výrobek, který se vyrábí ze syrovátky (tekutina, která vzniká právě při výrobě sýra). Její kvalitu ovlivňuje především použité mléko, které může být kravské, ale existují varianty i z ovčího, kozího nebo z bůvolího mléka. Již staří Římané si vychutnávali tuto italskou delikatesu!
Ricotta se vyrábí po celé Itálii, ta nejprodávanější pochází z regionu Lazio (pozn. oblast Říma), známá jako ricotta romana d.o.p. Dalšími významnými regiony její produkce jsou také například Campagnia, Puglia, Sardínie, Sicílie, Abruzzo a další. Vyrábí se nejen v klasickém provedení, ale můžeme tu najít také další druhy.
První co stojí za zmínku je rozhodně solená ricotta (na Sicílii známá pod názvem „ricotta funnata“). Tento druh je velmi oblíbený hlavně na jihu Itálie díky své výraznější chuti a pevnější formě. Solí se zpravidla hrubou mořskou solí, poté následuje její několikadenní zrání. Jednou z jejích variant je také přidání chilli papriček, typické pro některé speciality z Kalábrie, Sicílie či Apulie. Její významné místo najdeme právě v lokální kuchyni, kde se strouhá na některé pokrmy namísto klasického parmezánu.
Další je ricotta forte, pikantní a krémovější než ta předchozí. Používá se na ochucení omáček, jako náplň do smažených panzerotti (říká se jim také calzone, mají typickou formu ve tvaru půlměsíce, jsou připravené z těsta na pizzu), Tento druh ricotty se také roztírá na bruschetty.
Zajímavou variantou je také uzená ricotta, vyráběná na jihu Itálie z kozího mléka.
Další alternativou bývá přidání mléka či smetany během výrobního procesu. V tomto případě je však ricotta tučnější.
Kromě Itálie ji najdeme také například ve Francii, Řecku, Španělsku či na Maltě. Ricotta se dá dnes sehnat v řadě českých supermarketů nebo ve specializovaných italských prodejnách. Její zajímavou charakteristikou je rozhodně nízký obsah kalorií, řada výživných vlastností a „lehkost“.
Co s takovou ricottou můžeme připravit za delikatesu? Rozhodně nejslavnějším italským receptem jsou cannoli siciliani (typický dezert vyráběný na Sicílii, obohacený pistáciemi nebo třeba čokoládou). Obecně se používá také jako náplň do těstovin, přidává se do omáček na těstoviny, připravují se z ní různé krémy či dezerty aj.
Recepty z ricotty:
Mezi dezerty by vás mohl potěšit Budino di ricotta (recept zde), jeho příprava je rychlá a jednoduchá. Recept pochází se staré italské kuchařky z 19. století. Pro milovníky sladkých pěn tu mám Mousse di ricotta (recept zde) se spoustou čokolády a šťavnatými blumami.
Vegetariány by mohly nadchnout ricottové „karbanátky“ Polpettine di ricotta (recept zde). Jednoduchý předkrm Involtini di prosciutto e ricotta, který vytvoříte z italského prosciutta a ricotty (recept zde).
A aby tu nechyběly ani těstoviny, mám tu pro vás oblíbené vrtule Fusilli con ricotta e pancetta (recept zde) nebo naprosto úžasné obří těstoviny ve tvaru mušle plněné ricottou a špenátem Conchiglioni con ricotta e spinaci (recept zde). A na závěr náplň do mých oblíbených ravioli s ricottou a špenátem (recept zde).
Tak a teď už jen dobrou chuť a budu se opět těšit na zprávy od vás o vašem vaření! 🙂
3 komentáře
[…] recept je připraven z italské ricotty. Ta patří mezi moje oblíbené suroviny, protože z ní můžete připravit velkou spoustu […]
Tie pochúťky vyzerajú mňamózne.
Nevedela som, že sa vyrába aj z kozieho mlieka, skúsim nájsť. Kravské mlieko nemôžem, a tak som si myslela, že túto pochúťku už viac jesť nemôžem. ĎAKUJEM !
Tak to mám radost! Já viděla ricottu z ovčího mléka v libereckém Makru, tak snad vám to při hledání trochu pomůže 🙂