Domácí gnocchi (čti „ňoky) patří neodmyslitelně k italské kuchyni. Italské hospodyňky je s láskou připravují pro širokou rodinu, často při příležitosti nedělního oběda, kdy se sejde celé příbuzenstvo u jednoho stolu. Gnocchi nejsou nikterak složitým receptem. K jejich přípravě potřebujeme pouze pár základních ingrediencí jakými jsou brambory, mouka, vejce a sůl.
Každý připravuje své domácí gnocchi jinak, v Itálii najdeme i variantu bezvaječnou, s použitím pouze žloutky, se špetkou muškátového oříšku aj. Příliš mouky při přípravě těsta způsobí, že gnocchi při vaření ztvrdnou. Italové obecně říkají – čím méně mouky v těstu, tím lépe. Doporučuje se také ze stejného důvodu těsto zpracovat co nejrychleji. Někteří Italové nejdříve na desku připraví celé množství mouky, udělá důlek a do něj teprv přidá brambory a vejce.
Někdo radí nechat hotové gnocchi odpočinout ideálně 20 minut, potom je teprve uvařit ve vroucí vodě.
Jaké omáčky na italské gnocchi?
Velmi oblíbené jsou s boloňským ragú, s vlašskými ořechy a se šunkou speck, známé jsou také gnocchi alla sorrentina – jednoduchá delikatesa, která je právem symbolem italské středozemní diety (it. dieta mediterranea). Připravují se pouze z rajčatové omáčky s bazalkou, zasypou se parmezánem a mozzarellou a jednoduše se nechají zapéct v troubě. Pro sýrové gurmány zde najdeme gnocchi ai quattro formaggi. Jak už název napovídá, omáčku tvoří čtyři druhy sýrů. Nejčastěji zde najdeme gorgonzolu, fontinu, ementál, casera, robiola, grana padano aj.
Kdo miluje sladké kaštany, tak určitě ocení gnocchi di castagne připravené z kaštanové mouky ochucené jednoduchou omáčkou na bázi rozpuštěného másla a šalvěje. K gnocchům se krásně hodí i janovské pesto. Osobně mám velmi ráda i jednoduchou omáčku z pancetty a rajčat. Vynikající jsou také se smetanou a šunkou. A nejjednodušší varianta na závěr? V pánvi rozpusťte máslo, přidejte pár lístků šalvěje a ochuťte omáčkou vaše gnocchi. Nezapomeňte je také posypat hrstkou parmezánu.
Domácí gnocchi
TiskIngredience
- 1 kg brambor
- 250 g mouky (někdy se doporučuje až 300 g na 1 kg brambor)
- 1 velké vejce (někdo přidává pouze žloutek nebo dělá bezvaječné)
- špetka soli
Postup
V neosolené vodě uvaříme brambory i se slupkou (asi 20 – 30 min). Následně oloupeme slupku a ještě teplé je protlačíme v pasírovači (it. „passaverdura) nebo rozmačkáme ručně vidličkou (dáváme pozor, aby nám nikde nezbyly kousky brambor).
Na dřevěnou (či třeba mramorovou) desku připravíme brambory, uděláme do nich důlek, přisypeme část mouky a přidáme vejce. To uvnitř rozšleháme. Postupně zpracováváme těsto a přidáváme mouku dle potřeby.
Z vypracovaného těsta odkrojíme kus a uválíme z něj dlouhý váleček o průměru cca 1 cm. Aby se nám podařil dobrý váleček, tak na těsto nesmíme moc tlačit a je potřeba jej posypat po celé délce moukou (tip od italské mamma). Potom jej nakrájíme na stejně velké kousky, asi 2 cm dlouhé. Každý kousek posypeme lehce moukou a naskládáme vedle sebe – gnocchi by se neměly dotýkat, aby se nepřilepily.
Typický tvar gnocchů můžeme buď vypracovat pomocí tvarovače nebo jednoduše jej protlačit do gnocchů pomocí vidličky.
Dáme vařit vodu na těstoviny, osolíme jí. Ve vroucí vodě uvaříme gnocchi (je potřeba je nabírat s lehkostí, aby se k sobě nepřilepily). Gnocchi jsou hotové ihned – jakmile vyplavou na hladinu (cca 1 min). Nakonec je smícháme s omáčkou.
9 komentáře
Zuzko, strašně moc Vám děkuji za tento skvělý recept. Babička mého muže byla Italka a výborná kuchařka, gnocchi dělala excelentní, ale dělala je od “oka” a nebyla schopná mi vysvětlit přesný recept a postup, takže jsem tomu dala dva pokusy, byly vždy tvrdé a vzdala jsem to. Dnes můj muž vyslovil přání, že by si dal domácí gnocchi, nechtělo se mi do toho, ale naštěstí jsem natrefila na tento váš recept a gnocchi byly luxusní jako od naší nony. Moc za to děkuji 😘. Jana
Tak to moc ráda slyším! 😀
Já žasnu, co „chytrých“ kuchařinek a kuchařů řeší, jak uděla ty „pravé italské gnocchi“. Copak jste nikdy nevařili české bramborové knedlíky? Těsto je stejné, liší se v maličkostech, stejně jako gnocchi. Naučte se českou kuchyni a uvidíte, že zvládnete i to ostatní.
Iva
Len taky drobny detail co sa tyka gramaze 500kg muky je pomerne hodne 🙂 (6 bod v postupe).
Ajooo.. 😀 opraveno..
A těch 600 kg mouky v seznamu ingrediencí stále platí?????
Ano, pokud budete připravovat tak velkou porci 🙂
Myslím, že Zdeněk narážel na měrnou jednotku „kg“ (měly by tam být gramy) 🙂
Dobrý den, díky 🙂 Už je to opraveno.