Nedávno mi došlo, že mám blog plný receptů s těstovinami, ale ještě jsem jim nevěnovala vlastní článek, který si stoprocentně zaslouží. Pro nás není „pasta“ tak důležitá, jak je tomu v Itálii, tam se jí denně, většinou během oběda. Je neuvěřitelné jak italské hospodyňky dokáží každý den uvařit těstoviny na jiný způsob a to v každém regionu, provincii a hlavně v každé domácnosti. Když si to všechno takhle představíme, zjistíme že existuje tisíce a tisíce receptů…
Pasta je bohatá na vitamíny, vlákninu, minerální soli a jiné položky, které ji činí výjimečným pokrmem s unikátními charakteristikami. Těstoviny existují v obrovském množství forem, tvarů, chutí i barev. Těsto bývá vyváleno do tenkých plátků, ze kterých se potom vytvoří požadovaný tvar. To můžeme udělat ručně ale i pomocí strojku na těstoviny, když se rozhodneme vyrobit poctivé domácí těstoviny.
Základními surovinami je mouka, voda a vejce. V každém italském regionu se pak recepty od sebe trochu liší, ale základ je většinou stejný. Nejpoužívanějším druhem mouky je ta z tvrdé pšenice, hladká mouka, integrální nebo ze semoliny. Těstoviny můžou být čerstvé nebo sušené, integrální nebo klasické bílé.
Jaké mají výhody?
Pšeničná mouka je zdrojem energie s nízkým obsahem tuků a cukrů a dodává těstovinám výjimečné vlastnosti. Průměrná porce těstovin dodává našemu tělu důležité množství proteinů, vitamínu B, železa, zinku a vláknin a je současně výživným pokrmem, který nám poskytne kolem 300 kcal.
Těstoviny připravené z integrální mouky potom obsahují zhruba třikrát tolik vlákniny v porovnání s těmi z bílé mouky a pomáhají tak předejít např. zácpě. V těstovinách nechybí ani škrob, který podporuje normální funkci střev. Zajímavostí je, že pokud jsou těstoviny uvařené správně „al dente“ (na skus), tak se docílí toho, že budou obsahovat nízké IG – tzn. nižší glykemický index, což způsobí, že do krve se energie (sacharidy) dostane pozvolně a nasytí nás to tak na dlouhou dobu. Glykemický index zjednodušeně vyjadřuje rychlost za jakou se sacharidy obsažené v přijímané potravě přemění v trávícím traktu na glukózu a ta se dostane do krevního oběhu.
A co nevýhody?
V klasických těstovinách se nachází lepek, na který můžou být někteří lidé alergičtí nebo citliví. Naštěstí se ale dají už dneska sehnat bezlepkové těstoviny kdekoliv v krámech.
Druhy těstovin
Balené těstoviny, které si koupíte v krámě jsou ve většině případech připravené z mouky z tvrdé pšenice a hodí se hlavně k hutným rajčatovým omáčkám nebo k těm na základě olivového oleje (např. aglio olio peperoncino). Naopak čerstvé těstoviny jako jsou např. ravioli (např. ravioli s máslem a šalvějí), tortellini (např. tortellini s gorgonzolou) aj. se připravují z klasické mouky z hladké pšenice a hodí se k nim výborně jemné omáčky na bázi másla, bylinek aj.
Jak skladovat těstoviny?
Těstoviny stačí skladovat na suchém místě v uzavíratelných nádobách (můžete je nechat i v originálním balení, které pak uzavřete třeba sponkou), čerstvé těstoviny je naopak potřeba nechat v lednici a spotřebovat co nejdříve nebo je možné je i zamrazit.
3 komentáře
Při jaké teplotě by se měli skladovat??
Děkuji
Čerstvé těstoviny se doporučují kolem +4°C. Sušené potom při pokojové teplotě, doporučuje se kolem +18/20°C.