Italská hustá polévka minestrone je jedna z mých nejoblíbenějších. V Itálii jsme jí dělávali snad každou zimu. Obsahuje důležitou řadu antioxidantů. V zimě krásně zahřeje a doplní chybějící vitamíny.
Receptů na minestrone existuje obrovská spousta a jako vždy se liší v každém regionu, městě nebo italské rodině. Základ je ale všude stejný, čerstvá zelenina, pokud možno z aktuálního ročního období. To nám zajistí čerstvost surovin a skvělou chuť. Na přípravu se používají různé druhy zeleniny a luštěnin. Polévka se doporučuje vařit dostatečně dlouhou dobu, např. v Janově ji vaří v průměru až 8 hodin (ideálně v průběhu celé noci).
Někdo do minestrone dává zeleninový nebo masový vývar, někdo bujón a někdo zase nic a nechá zeleninu udělat všechnu práci. Další vychytávka je maso. V některých italských regionech se do minestrone přidává např. osmahlá pancetta (osmahne se zvláť a pak se dá křupavá do hotového minestrone).
Jak je to s těstovinami? Někdo je tam přidává, někdo ne a dokonce někteří italové tam dávají místo nich rýži. Zajímavou možností je hotové minestrone částečně nebo zcela rozmixovat, aby bylo ještě hustčí. Kdo má malé děti, které nejsou zrovna nadšené z velkých kousků zeleniny tuto variantu určitě ocení.
Dnešní recept pochází z Umbrie a naučili mě ho tam dělat takto. Každý si samozřejmě může upravit recept trochu podle svého a nějaké té ingredience ubrat či přidat. Minestrone můžete podávat s čerstvou bagetkou a do talíře si klidně ještě kápnout trochu olivového oleje.
Ingredience (pro 4 osoby):
čerstvá zelenina dle ročního období (nebo mražená): mrkev, hrášek, cuketa, brambory, fazole, fazolky, petržel, květák aj.
cca 250 g pasírovaných rajčat (passata di pomodoro) nebo čerstvá nakrájená na kostky
extra-panenský olivový olej
těstoviny: špagety nebo cannolicchi
sůl a pepř
zeleninový bujón na dochucení
Postup:
V hrnci na olivovém oleji osmahneme zeleninu nakrájenou na kostky. Přidáme trošku vody a necháme pomalu vařit. Ochutíme solí a pepřem. Zalijeme pasírovanými rajčaty a povaříme dalších par minut. Zakápneme troškou olivového oleje. Polévku vaříme dostatečně dlouho, dokud nám zelenina nezměkne. Mezitím si připravíme těstoviny.
Pokud máme špagety, tak je jednoduše nalámeme na asi 3 cm dlouhé kousky (nebo použijeme cannolicchi). Jakmile je zelenina hotová, tak ji zeleju vodou (nebo vývarem). Necháme vařit asi další hodinu. Nakonec přidáme těstoviny. Jakmile jsou hotové těstoviny, vypneme oheň a podáváme posypané parmezánem.
1 vložit komentář