Dneska jsem si pro vás připravila skvělý recept s lanýži. Recept je strašně jednoduchý a určitě si ho rychle oblíbíte. Já jsem si lanýže v Itálii hrozně zamilovala a byla jsem nadšená, když jsem zjistila, že se dají koupit i nás v Čechách. Našla jsem je např. v italské sýrárně Gran Moravia. Tento recept je s čerstvým lanýžem a nesmíte ho zaměňovat za lanýžovou omáčku, kterou už jste určitě někde v Itálii viděli. Lanýžová omáčka obsahuje většinou 1 – 3% lanýže, zbytek jsou hřiby, olivy a olivový olej. Neříkám, že není dobrá, naopak, ale chuť se v žádném případě nedá porovnávat s pravým čerstvým lanýžem.
Ingredience: (pro dvě osoby)
– olivový olej cca 7 polévkových lžic
– jeden stroužek česneku
– 2 – 3 kousky lanýže (doporučuji balení ve skleničce z obchodu Gran Moravia – např. obchod Liberec, Brno a jiné)
– 300 g špaget (nenahrazovat ani Spaghettini, ani Bucatini..ale klasické špagety)
– houbový masox (cca půlka, maximálně 3/4 jedné kostky) – nepřehánět, protože jinak budou houby příliš slané a riskujete, že zkazíte celý recept
– troška parmezánu (na lehký posyp na konec – příliš parmezánu přebije chuť lanýže)
Postup:
- zapněte plotnu a nechte vařit vodu na těstoviny
- na pánev nalijte olivový olej a dejte smažit na mírném ohni jeden stroužek česneku dokud nezezlátne
- poté česnek z pánve vyndejte
- následně vypněte oheň a nastrouhejte 3/4 lanýže na velmi drobné kousky (nechte si stranou větší kousek, který potom na konci nastrouháte syrový na talíř)
- zapněte znovu plotnu a na mírném ohni začněte v pánvi s olejem smažit nastrouhaný lanýž
- do lanýže přidejte houbový masox a vše za stálého míchání smažte cca 1 minuty, poté oheň vypněte
- mezitím dovařte těstoviny „al dente“
- na konec smíchejte těstoviny v pánvi s olejem a lanýžem
- na každou porci nastrouhejte čerstvý lanýž, který jste si nechali stranou
- podávejte posypané parmezánem a s bílým vínem
7 komentáře
Jen technická; ten masox houbový se rozdrobí na ten nastrouhaný lanýž na pánvi?
JJ masox se rozdrobí na ten lanýž, co se smaží v pánvi. Jinak s tim masoxem opravdu pomalu, aby se to nepřesolilo. Já dávám max 3/4.
Va bene. Grazie. Devo farcela! 🙂
Tedy to musí být skutečně gurmánský zázrak, ten lanýž. Ještě jsem jej v životě neochutnal, tak bych to měl udělat. 🙂 Ale ta cena je tedy příšerná, v e-shopu s houbami čerstvý lanýž podzimní černý dovezený z Itálie, Tuber uncinatum, za 100 g chtějí 2900,- Kč. Ještě tam vidím lanýže letního černého celého, ale ve sklenici, za 25g chtějí 286,- Kč. To už je lepší. Tak uvidím 😉 .
Stačí, když si zajdeš do Gran Moravia obchůdku v Liberci, tam mají lahvičku čerstvých lanýžů za cca 290Kč. Jsou tam 2-3 kuličky a stačí i na porci pro dvě osoby. Pro víc lidí už ale podle mně ne. Pak už je ta chuť moc slabá. Jo a ten lanýž co tam mají je taky dovezen z Itálie, ze střední Itálie město Acqualagna, tam mají vyhlášené lanýže 🙂
Díky za radu, po výplatě se tam vypravím 😀 . Vzpomínám si na díl Léto s italem na Primě, kde Emanuele Ridi navštívil a představil tu oblast (už si nevzpomínám, kde to bylo), kde se lanýži sbírají a i nějaký recept ukázal. Hezky tam o nich vyprávěl. Allora, vediamo.
Oblast ze který pochází tehle lanýž je jednou z nejvyhlášenějších v Itálii. Město Acqualagna, region Marche. Další dvě prestižní oblasti jsou ještě region Umbria (město Norcia) a region Lombardia. Určitě tenhle recept vyzkoušej! Já ho mám strašně ráda..:-)