Pravou italskou pizzu si můžete udělat i v pohodlí domova v elektrické či plynové troubě. Nikdy ale nebude tak dobrá jako pizza z pravé pece vytápěné dřevem (tzv. „forno a legna“). Tu bohužel k dispozici nemám. Ale pro domácí podmínky vám dokonale postačí pizza kámen, který vám pomůže vytvořit doma pravou italskou pizzu jako z restaurace.
Velmi podrobný článek o přípravě domácí pizzy najdete na mém blogu. Tam najdete veškeré informace ohledně správných surovin a hlavně také správného postupu.
Na pizzu budete potřebovat právě takové ingredience, které máte rádi a pár takových, bez kterých prostě pizza udělat nejde. To jsou rajčata, mozzarella, těsto a extra-panenský olivový olej.
Použít můžete kupovaná pasírovaná rajčata, drcená rajčata v plechovce nebo si je sami připravíte doma tak, že rajčata zbavíte slupky (spaříte je ve vroucí vodě, cca 30 sekund a pak ji sloupnete), stopky a semínek. Následně je rozdrtíte nebo propasírujete.
Ingredience
- 500 ml vody
- mouka dle potřeby
- 1 čajová lžička soli
- 1 lžíce olivového oleje
- 3-5 g droždí (asi dvě špetky)
Postup
Droždí vmícháme do vlažné vody (stačí malé množství vody). Následně jej smícháme se zbytkem vody (v té jsme rozpustili sůl) v míse a postupně přidáváme mouku. Těsto hněteme dokud není krásně pevné, elastické a nelepí se. Nakonec přidáme olivový olej a těsto zapracujeme (hezky silou). Necháme ho odpočinout asi 8 hodin (i více, záleží na typu mouky) ve vypnuté troubě, přikryté vlhkou utěrkou.
Asi tak dvě až tři hodiny před pečením těsto vyndáme, rozdělíme ho na tři až čtyři bochánky a necháme odpočinout ve stejných podmínkách jako předtím.
Následně těsto ručně roztáhneme do disku, na který naneseme postupně všechny suroviny. Rozehřejeme troubu na maximální teplotu (v mém případě na maximum – 250 stupňů, horní ohřev, na pizza kameni) na asi 5 minut. Samozřejmě záleží jak tlusté máte těsto a v jakých podmínkách pečete.
11 komentáře
Kolik je, prosím na těch 500 ml vody potřeba mouky? Samozřejmě je mi jasné, že se to nedá napsat přesně, ale cca?
To se opravdu nedá říct 🙂 Záleží taky jakou mouku máte. Postupně mouku přidávejte a podle struktury těsta poznáte, že už je hotové 😉
[…] Domácí pizzu jsem začala pořádně dělat až poté, co mi ji ukázala Zuzka. Její recept najdete na ilove-italy.cz. […]
Dobrý den
Má se na pizzu dávat mozzarella v nálevu, nebo se dává ta, co mají u pultu se sýry a myslím že je tam napsáno i mozzarella na pizzu. Je to takový dlouhý váleček o průměru cca 5 cm.
Děkuji za odpověď
S pozdravem
Ivo Pospíchal
P.S. moc hezký blog, pokračujte v tom. Itálii mám tak velmi rád
Dobrý den, jsem ráda, že se vám blog líbí 🙂 Jinak mozzarellu na pizzu používám většinou tu v nálevu. Stačí nechat ji ideálně odkapat. Dejte vědět, jak se pizza povedla! Přeji hezký den.
Toto je spíš slaný koláč než italska pizza….
Děkuji za názor 🙂 Můžu se zeptat jak pizzu naučili Italové dělat Vás?
Italská moderní pizza za prvé musí být tenká a za druhé už nic není!! Toto je tlusté jak koláč 😀
Ale neříkejte! 😀 Velmi zajímavá informace. Za prvé moc nechápu jak z fotky dokážete zjistit jak moc je tlustá nebo tenká…za druhé italská pizza není jenom jedna. Pokud projedete Itálii od severu k jihu zjistíte, že pizza se oblast od oblasti liší. Existují pizzy kulaté, hranaté, tenké se zvýšeným okrajem, tenké s nízkým okrajem, ano a dokonce i pizzy „tlusté“. Záleží na těstě, na způsobu přípravy a hlavně na tradici. Pokud vás toto téma zajímá, rozhodně stojí za to si o tom přečíst nějaký článek..zkuste například tento, tam je to hezky shrnuté 🙂 http://www.dissapore.com/grande-notizia/che-pizza-uno-per-uno-tutti-gli-stili-della-pizza-italiana/
A co jiného to je, než slaný koláč? 🙂 Pizza je zázrak z nebes. Než jsem se naučil udělat opravdu dobrou pizzu, trvalo to dlouho. Těsto, sugo, ingredience, to vše musí být v jedné harmonii. Žádný eidam, žádný kečup, žádný šunkový salám pochybné kvality. Nejvíc informací jsem získal od jednoho toskánského pizzaře. Nejsou moc sdílní, co se týká technologie výroby, každej má tu svou a chrání si ji. Nicméně, v jedné světlé chvilce, jsem dostal maximum informací za slib, že si to nechám pro sebe. 🙂 Takže teď si doma udělám doma pizzu, za kterou se nemusím stydět. Co se týká délky kynutí, tak záleží, jak má kdo hlad. 🙂 Ovšem ideální těsto, ale spíše z hlediska následného zpracování, je dobré nechat kynout 2-3 dny v chladu. Těsto je třeba před kynutím na povrchu naříznout, dělá se kříž. Pak je skutečně super. A je třeba ho dělit. Tedy po základním kynutí, círka 2-3 hodiny, těsto rozdělit na menší díly. A opět nechat kynout 1-2 hodiny. To těsto je pak úplně jiné. Z 500 g mouky udělám 4 pizzy s průměrem 28 cm. Jo, pizza, to je bašta. Jinak Vaše pizza vypadá náramně! Ciao!
Přesně tak! Pizza byla jedna z jídel, které jsem několikrát spálila, špatně ochutila nebo několikrát zkazila než se mi opravdu povedla ta moje první dobrá 🙂 . Jak říkáte, všechno musí být v jedné harmonii a žádné náhražky.Potom se lidi diví, že je tak dobrá…To s tím naříznutím už jsem taky slyšela a dělení těsta, to máte pravdu. Akorát u pizzy je jeden problém, trpělivost 🙂 . Když má člověk hlad, tak už má sto chutí narvat ji do trouby…Jo z 500 g věřím, že se dají udělat krásně 4 porce. Já ji buď dávám na velký plech a vyjdou mi tak dva plechy a nebo se dá rozdělit jak to děláte vy. Klidně mi pošlete fotku vaší pizzy! Ráda se mrknu 🙂 .