Nedávno jsem dostala velmi milé pozvání na italskou ambasádu od italské organizace pro turismus Rovereto e Vallagarina Azienda per il Turismoz regionu Trentino (české internetové stránky najdete zde). Ta zde uspořádala setkání mezi italskými výrobci, zemědělci či vinaři a českými cestovkami, tour operatory a dalšími významnými lidmi z oboru.
Přiznám se, že uvnitř italské ambasády jsem byla úplně poprvé a prostory jsou opravdu krásné. Nadchly mě hlavně historické obrazy, honosné lustry a vůbec krásná výzdoba všude kolem. Ale nejvíc…asi to jídlo!! 🙂
Byly zde představeny lokální speciality z regionu Trentino, konkrétně z oblasti Vallagarina a Rovereto. Vrchol večera byl proslov italského velvyslance v Praze pana Aldo Amati o tom jak jsou si naše země blízké a jak čeští turisti milují Itálii. Potom už následoval úžasný raut o několika chodech, kterému se budu věnovat trochu více dopodrobna. Ráda bych vám totiž představila typická jídla a suroviny, které jsem měla tu možnost ochutnat.
Honosný raut po trentinsku
Předkrm byl tvořen kombinací alpských sýrů s medem a hořčicí z bio produkce, uzeným pstruhem, uzeným masem (původem z horských oblastí) a carpacciem z hovězího masa. Asi nejlepší byl pro mě sýr s medem, který připravuju doma poměrně často, kdykoliv ke mně přijde někdo na návštěvu 🙂 Už jsem o tomto neobvyklém předkrmu psala kdysi v minulém článku.
Další chod byl také vynikající. Tvořil ho bio ječmen s červeným vínem Marzemino dei Ziresi (víno nese označení D.O.C. – di origine controllata neboli kontrolovaného původu) a ve spojení s kaštany z oblasti Castione, která je jimi vyhlášená. Ječmen mě opravdu překvapil, nikdy jsem ho pořádně neochutnala, až vlastně tady na ambasádě a byl opravdu skvělý.
Následovalo vepřové maso s krásně jemným krémem z fazolí a polentou. Osobně mi moc chutnal právě ten fazolový krém, někdy si ho zkusím také připravit.
No a nakonec pro nás připravili tradiční dezert. Nemohlo to být nic jiného než právě jablečný štrúdl, doprovázený čerstvým ovocem z Trentina a luxusní smetanovou zmrzlinou. Jelikož oblast Trentina je už poměrně blízko rakouských hranic, místní kuchyně se začíná mnohem více přibližovat té rakouské (nebo i naší dá se říct). Štrúdl byl opravdu křehký a nadýchaný a chutnal mi, i když ho normálně zrovna nevyhledávám.
K jídlu jsme měli možnost popíjet jakékoliv z vín od místních vinařů. Já si na začátek k masu dala jedno vynikající červené a k dezertu šumivé bílé. Vinice v údolí Vallagarina produkují řadu renomovavaných vín jakými jsou např. odrůdy Pinot, Moscato, Cabernet, Enantio (aromatické červené víno), ale hlavně již zmiňované Marzemino, které si prý vychutnával dokonce i slavný Mozart.
Typické suroviny
Trentino nabízí, ostatně i jako zbytek Itálie, nesčetně delikates pro gurmány a milovníky italské kuchyně. Kromě vína tu najdeme také šumivé spumante a vyrábí se tu i silná grappa. Víno si můžete vychutnávat v četných vinných sklípcích přímo u zdroje.
Jaké jsou další typické suroviny? V Trentinu existuje několik biologických zelinářských zahrad, kde se pěstuje velmi kvalitní zelenina a to např. brambory, kořenová zelenina (např. celer), hlávkové zelí, dýně. Díky klima v okolí jezera Garda jsou zde ideální podmínky pro pěstování zeleniny.
Toto teritorium se pyšní i kvalitním ovocem. Na prvním místě jsou rozhodně jablka. Dále také hrušky, kiwi, fíky, broskve, hroznové víno, jahody, ostružiny či maliny. Ze všeho se potom vyrábí řada dalších pochutin jako jsou marmelády, ovocné šťávy, sirupy, džemy, různé omáčky a také grappa 🙂
Za zmínku stojí také výroba salámů a sýrů. Některé rodinné firmy se nacházejí vysoko v horách, i třeba 1500 metrů nad mořem, kde vznikají ty nejlepší sýry vyrobené s láskou a poctivě. Měla jsem možnost ochutnat ovčí a kravský sýr od farmářů z Malga Zocchi (najdete je i na Facebooku) a řeknu vám, že zmizel okamžitě 🙂 Bylo skvělé moct si o sýrech popovídat přímo s dcerou majitele, která sýry vlastnoručně vyrábí a vyprávěla mi o nich s velkým nadšením. Hlavně o tom, jak se jejich kravičky volně pasou na rozlehlých zelených pastvinách uprostřed hor.
Mezi sýry je potřeba zmínit i ricottu, která se v této oblasti také vyrábí.
Moje oblíbené jedlé kaštany jsou také součástí místních vyhlášených surovin.Ty nejlepší se nacházejí v lesích Castione (v přírodním parku Monte Baldo) a sbírají se ručně na podzim. V říjnu se pak můžete těšit na Festival kaštanů!
Lanýže a šafrán najdeme v okolí parku Monte Baldo a v údolí Val di Gresta. Mimojiné zde rostou i další bylinky jako jsou třeba máta, levandule nebo měsíček lékařský. Další vyhlášenou surovinou je i med a samozřejmě i mateří kašička a propolis.
A co ryby? No najdeme zde řadu sladkovodních ryb, jako jsou třeba pstruzi (měla jsem možnost ochutnat právě na rautu) žijící v řece Adige.
Dostali jste chuť stejně tak jako já sbalit se a vyrazit do Alp vychutnávat si sýry přímo od kraviček, k snídani si dávat ještě teplý chléb s nějakým ovocným bio džemem, dýchat čerstvý vzduch a úžívat si čisté přírody?? 🙂
1 vložit komentář