Před dvěma týdny jsem byla pozvaná na italskou ambasádu neziskovou organizací CAMIC (Camera di Commercio Italo – Ceca, neboli Italsko – českou obchodní komorou), která zde pořádala akci Friuli Venezia Giulia near to you. Jednalo se o další přátelské setkání mezi našimi zeměmi. Tentokrát zde byl představen severoitalský region Friuli Venezia Giulia spolu s jeho enogastronomickými skvosty a turistickou nabídkou této oblasti.
Připravila jsem pro vás i video z této akce:
Tato setkání jsou tradičně věnována všem obchodníkům a podnikatelům z oboru, nechybí zde ale ani novináři ze specializovaného tisku. Cílem je podpora hospodářské spolupráce mezi Itálii a Českou republikou. Akcí se účastní vždy organizátoři z CAMIC, italský velvyslanec Aldo Amati a hosté, představitelé daného regionu. Tentokrát nás poctil svou přítomností pan Paolo Petiziol, honorární konzul v Udine, který již dvacet let tvoří spojení mezi regionem Friuli Venezia Giulia a ČR.
Sincero – asociace kvalitních potravin
Hlavními hosty večera byly představitelé podnikové sítě SINCERO. Tento název v italštině znamená „upřímný“ a byl zvolen právě kvůli mimořádné kvalitě výrobků, které reprezentuje. Je to synonymum čistoty, jedinečnosti a přirozenosti a reprezentuje exkluzivní nabídku produktů, které je momentálně těžké najít v obyčejném supermarketu.
Jedná se o značku pod kterou patří řada firem výlučně z této oblasti. Ty se zaměřují kromě jiného také na kvalitu výrobního procesu a respekt k životnímu prostředí. Předseda sítě SINCERO, pan Marco Lorenzonetto, také uvedl, že vyvinuli dokonce systém, díky kterému je možné dohledat původ veškerých jejich potravin.
V průběhu večera nechyběla ani prezentace turistické nabídky tohoto regionu zástupkyní regionální agentury na podporu cestovního ruchu (PromoTurismoFVG), paní Paolou Venchiarutti. Friuli Venezia Giulia patří již dvacet let mezi vyhledávané lokality českých turistů. Jadranské pobřeží láká našince na oblíbené destinace jakými jsou například Caorle, Lido di Jesolo či Lignano. Každý z nás určitě některé z těchto přímořských letovisek alespoň jednou v životě navštívil. Region však kromě Jadranu nabízí i krásnou přírodu, historická města a také úchvatné hory.
Gastronomie regionu Friuli Venezia Giulia
Gastronomie tohoto regionu je velmi rozmanitá, protože samotná oblast se nachází mezi mořem a horami. Také odlišnost kultur obývajících toto teritorium přispěla k bohaté nabídce místní kuchyně.
V tomto regionu najdeme mezi světově vyhlášenými specialitami například sušenou šunku Prosciutto San Daniele, která se pyšní chráněným označením původu DOP (Denominazione di Origine Protetta) již od roku 1970. Ta se vyrábí ve městě San Daniele di Friuli v provincii Udine. Mořská sůl, místní mikroklima, žádné konzervanty, to vše vytváří kvalitu této vynikající šunky.
Pokud si chcete vychutnat typický předkrm, nesmíte rozhodně vynechat tzv. „frico„. Najdeme ho téměř na všech italských festivalech jídla (říká se jim „sagra“). Jedná se o pokrm ze sýrů a brambor (typickým pro Frico je lokální sýr Montasio) smažených na sádle či másle. Existuje varianta měkká a křupavá. Ideální pochoutka na léto jako snack. Dříve si jej tradičně vychutnávali lesníci na upečené polentě. Frico je oblíbený pokrm po celém Friuliánsko Julsko Benátsku, ale nejvíce jen najdeme především v provincii Udine a Pordenone, v oblasti Friuliánských Alp, také v okolí Alp Carniche a Giulie. Skvěle tuto pochoutku doprovází červené víno.
Jako každý italský region, i tento se pyšní produkcí vína, která nesou označení DOC i DOCG. Typické oblasti produkce jsou Romandolo, Castelnovo, Faedis, Prepotto, Rosazzo, Mariano, Latisana, Carso a další. Friuli je vyhlášené především bílými víny, ale najdeme zde i vína červená. Mezi nejznámější vína vysoké kvality patří například Ramandolo, Colli Orientali del Friuli, Collio Bianco či Isonzo Bianco. Z vína se vyrábějí také vinné želatiny, které se skvěle snoubí s místními sýry.
Ve Friuli jsou vyhlášené také salámy, šunky a sýry. Nejznámější sýrem je Montasio s označením DOP a dlouhou historií, která sahá až do roku 1200 do kláštera Abbazia di Moggio Udinese. Tento sýr se velmi často používá právě na přípravu předkrmu Frico. Jeho konzistence se liší dle doby zrání. Na ambasádě jsem měla možnost ochutnat vynikající a velmi netradiční sýry s bylinkami (některé z nich zrají obalené v seně).
Mezi typické masné produkty patří musetto. Název je odvozený od slova muso (neboli tlama, čenich) a vyrábí se právě z přední části hlavy prasete. Jedná se vlastně o klobásu. Maso je umleté a ochucené různým kořením jako například skořice, pepř, muškátový oříšek a další. Potom se nasouká do střívka a většinou se vaří ve vodě. Typickou přílohou bývají brambory a křen (ve Friuli se mu říká „cren“, název velmi podobný tomu našemu).
Nesmíme zapomenout také na ryby, které nechybí na talířích místních. Hlavním zdrojem ryb není pouze Jadran, ale najdeme zde i ryby sladkovodní (např. pstruha). Já měla možnost ochutnat skvělé marinované ančovičky.
Ve Friuli najdeme také polentu. Ta bývá smažená či pečená, někdy doplňuje pokrmy ze zvěřiny jako je kančí maso, zaječí či jelení. Za zmínku stojí i jídla, velmi podobná těm našim, jako je místní guláš (gulasch) a čevabčiči (cevabcici). Najdeme zde dokonce i něco na způsob štrůdlu, sladký jablečný pokrm v listovém těstě. Zde mu říkají „strudel“. Ve friulánské kuchyni se totiž hojně využívají jablka, ale také jsou velmi oblíbené hrušky. Ty zde najdeme například sušené. Z jablek se potom vyrábí také ocet „aceto di mela“.
Italský večer na ambasádě byl pro mě velice přínosný. Získala jsem přímo od kuchaře řadu skvělých tipů a informací ohledně friuliánské kuchyně a na závěr celé akce jsem dokonce vyhrála třetí cenu – knihu o regionální kuchyni Friuli Venezia Giulia…
Druhý den jsem byla pozvaná na pokračování této akce. Tentokrát se jednalo o menší setkání mezi představiteli regionu a obchodníky s italskými produkty, novináři a odborníky sektoru. Ochutnávali jsme skvělé friuliánské víno a místní delikatesy v pražské restauraci Dolce Vita.