Letos jsem jihoitalský region Apulie (it. Puglia) navštívila úplně poprvé. Dlouho jsem tuto cestu měla v plánu, ale nějak se mi nedařilo najít vhodnou dobou, která by nenarušovala můj každodenní program „mámy na mateřské“ a zároveň všech ostatních aktivit. Nicméně se mi to letos v dubnu poštěstilo a já strávila v tomto regionu sedm úžasných dní.
Dnešní článek nebude klasickým průvodcem po Itálii, jak tomu na mém blogu většinou bývá. Spíš bych vám ráda převyprávěla maličký příběh, plný dojmů a pocitů, které ve mně tento region zanechal.
O jihu Itálie se toho všude slýchá až moc. Chodí mi často dotazy, jestli dovolená na jihu je bezpečná a jestli není lepší zvolit raději jinou destinaci, třeba jižní Tyrolsko. V Itálii se na jih také pohlíží všemi různými způsoby, samozřejmě záleží, v jakém regionu se zrovna nacházíte 🙂 Většinou je to sever proti jihu a naopak. Pokud bych názory, co jsem si za ty roky vyslechla, shrnula (a teď doufám, že nikoho neurazím, protože to se opravdu říká), tak se o jižanech traduje následující:
Italové na jihu jsou líní, pomalí, jsou bordeláři, nedodržují pravidla, nepracují a když už ano, tak začínají v 11 hodin, krade se tam, je tam nebezpečno, je tam mafie, otravují blondýny, jedí jenom pizzu a špagety…a tak dále a tak dále.
Já bych to celé ráda uvedla v jeden velký omyl! Pokud jste na jihu Itálie nikdy nežili (nebo alespoň nestrávili i sebekratší pobyt v italské rodině), tak tento „národ“ nikdy opravdu nepoznáte. Já měla to štěstí bydlet můj apulijský týden v italské rodině a teď vám řeknu, co opravdu znamená být Italem z Apulie (ostatními jiho-italskými regiony se teď nebudu zabývat).
Jaká je Apulie?
Apulie a její obyvatelé jsou jednou velkou otevřenou náručí přívětivosti, laskavosti a dobrosrdečnosti. Ne nadarmo se říká, že čím více na jih, tím jsou lidé vřelejší, nápomocní a vytváří všude kolem vás to pravé „teplo domova“. Lidé tu neřeší, jak dlouho vás znají či jestli vám můžou věřit. Ubytují vás u sebe doma, zasytí domácí kuchyní a dají vám ochutnat to nejlepší co mají ve špízi, i když si to třeba šetří na rodinné oslavy nebo speciální příležitosti. V mém případě to byly naprosto luxusní domácí marmelády (suroviny byly z vlastní zahrádky). Nejlepší, co jsem kdy v životě jedla. Především pomerančová, citronová a višňová (na mých kurzech vaření máte mimochodem možnost je ochutnat, ale pozor, rychle mizí 🙂 ). Žádná éčka, žádná sladila, dokonce i toho cukru v nich bylo tak málo, jak jen bylo potřeba. Jedinečná chuť přírody a čerstvého ovoce, tak by to přeci mělo být…
Že jsou Italové nedochvilní? Opak může být pravdou. Bydlela jsem v hlavním městě Apulie – v Bari. Je to úchvatné město a právem se mu přezdívá Miláno jihu. To proto, že místní mají trochu jinou mentalitu než byste od běžných jižanů čekali. Za každé zpoždění (i třeba 5 minutové) se mi celý zbytek dne omlouvali 🙂 . Takovou dochvilnost, s jakou jsem se setkala tady, jsem neviděla ani u nás.
Že Italové začínají pracovat až po 11 hodině? Omyl. Když jsem si chtěla někdy pospat „až“ do devíti, připadala jsem si skoro hloupě, zbytek rodiny totiž téměř každý den vstával okolo 6 či maximálně 7 hodiny.
Co se týče dopravy, ano přiznávám, typické italské troubení na silnicích či trochu chaotické řízení je tu na denním pořádku. Ale v porovnání například s jinými městy na jihu je to tady spíše takovou sympatickou součástí pravé italské atmosféry.
Proč jet na dovolenou do Apulie?
Apulie je především místo, kde se zachovaly tradice a autentičnost. Je to region, kam ještě nejezdí tolik turistů jako do zbytku Itálie. A to je důvod, proč mě tento region přesvědčil o svém kouzlu, které ve spoustě ostatních částech Itálie vůbec nenajdete.
Apulie znamená všudypřítomná vůně moře, rybaření, historie a skvělé jídlo. Jelikož to byl a pořád je národ rybářů a obchodníků, setkáte se na každém rohu s rybím trhem a vychutnáte si tu nenapodobitelnou přímořskou atmosféru. Uvidíte místní rybáře, jak ještě podle starých tradic uplétají sítě. Velmi rádi vám ukáží svůj čerstvý úlovek a zastaví se s vámi na kus řeči.
Co ochutnat v Apulii?
Jak už jsem se zmínila, na většině území tohoto regionu patří do každodenního jídelničku ryby a mořské plody. Připraví vám je podél pobřeží v každé restauraci a vychutnáte si je tak čerstvé, jak to jen jde. Většinou jsou teprve pár hodin ulovené nebo vám je donesou doslova z moře rovnou na talíř. Pochutnáte si třeba na mořských ježcích. Jejich příprava? Vzít ježka, rozpůlit a podávat 🙂 . Je to vyhlášená delikatesa, kterou sama ochutnala. Vnitřek je zbarevený do červena a chuťově to trochu může připomínat rybu v rajčatové omáčce. Ale žádné koření zde opravdu nenajdete. Vnitřek ježka se tradičně vyjídá chlebem.
V Apulii je samozřejmostí i vynikající místní káva.
Druhů ryb tu mají tolik, že je ani místní všechny neznají. Dokonce mi paní Olimpie (u které jsem bydlela) řekla, že ryby, které bere na trhu pro svou rodinu, nikdo z jejích známých vařit neumí a dokonce se jí i někteří rybáři ptají, na jaký způsob tyto ryby připraví. Vše co doma připravila byla opravdová lahůdka!
Ryby se dělají na tolik způsobů, jak si jenom můžete představit. Vařené, dušené, pečené…Všechny varianty jsou skvělé. Pro mě novinkou byly čerstvé ryby a mořské plody na „syrovo“. Oloupané krevety zalijete olivovým olejem…a první chod je hotov. Budete se potom ještě tak hodinu olizovat a přemýšlet, jak je možné, že takhle u nás krevety nechutnají. Je to prosté, tyhle jsou ráno vylovené a večer připravené…Pochutnáte si tu také třeba na plněných slávkách, risottem tiella (slávky, brambory, rýže) a spostě dalších úžasných jídel.
Na druhé straně tu místní milují také houby, zeleninu a těstoviny (ale po osobní zkušenosti bych řekla, že mnohem více tu zeleninu). Orrecchiette con cime di rapa jsou typickým prvních chodem s těstovinami orrecchiette a zeleninou, které se říká cime di rapa. Orrecchiette – název je odvozen od slova „orrecchio“ neboli ucho – mají tvar jenž ho připomíná. Jsou to typické apulijské těstoviny. Samozřejmě tu najdeme třeba i špagety nebo penne, ale tyto jsou opravdu regionálním představitelem pasty.
Co se zeleniny týče, překvapilo mě, jak skvěle může chutnat třeba obyčejný květák nebo brokolice (na konci článku najdete recept). Oblíbené jsou také artyčoky (typicky se nakládají do olivového oleje). Ty jsou skvělé i ve frittatě. Ochutnáte zde také fenykl, fazole, kapary, mandle nebo mangold.
Maso je zastoupeno převážně ve vnitrozemí, podél pobřeží na dobrý steak, kotletu či řízek spíše nenarazíte. Zato sýry vám tu budou servírovat o stošest. Čerstvá, ještě teplá, ricotta či mozzarella z místních bio farem. Scamorza z ovčího sýra, vaccino, pecorino foggiano, giuncata, caprino, manteca, cacioricotta, caciocavallo nebo jemná burrata. Pokud patříte mezi milovníky sýrů, tak Apulie je region, který prostě musíte navštívit.
Jaká města v Apulii vidět?
Odpověď zní celý region. Ale samozřejmě, na to byste potřebovali opravdu hodně dlouhou dovolenou. Pokusím se v krátkosti vyjmenovat pár, která stojí za to vidět. Přesto vám slíbím, že k těm nejmenovaným se v nějakém z příštích článků rozhodně vrátím.
Bari
Proč Bari? Krásné historické město s „lungomare“ (pobřežím), podél kterého si užijete nádhernou procházku (doporučuji hlavně v noci). Přenese se na vás ten pravý italský noční život apulijského velkoměsta. Všechno zde určitým způsobem funguje, je tu klid, krásné památky spojené s tradicí. V úzkých uličkách můžete obdivovat starší dámy, které ručně vyrábějí těstoviny orrecchiette přímo před dveřmi svého domu.
Ostuni
Přezdívá se „cittá bianca“ neboli bílé město, kvůli barvě použité na omítnutí všech městských budov. Atmosféru jako je zde nikde jinde nenajdete. Chvíli si budete připadat, že jste v Řecku. Bílá barva na domech se krásně doplňuje dekoracemi květin a nádhernými výhledy na okolí.
Polignano a mare
Turistické město, ale přesto za návštěvu stojí. Mají tu v centru nejlepší zmrzlinu a nejlepší výhled na moře. Celá trasa vás povede na terásky, ze kterých budete obdivovat útesy – pokaždé z jiné strany. A pokud máte v kapse dost peněz, můžete si zajít do jedné z nejdražších restaurací světa Grotta Palazzese, která je vystavená uvnitř jeskyně.
Aberobello
Pohádkové město plné středověkých domečků „trulli“, zapsané díky velké koncentraci těchto vzácných staveb v UNESCU.
Každému z apulijských měst se budu postupně věnovat v jednotlivých článcích, ale jen tak bych ještě zmínila Giovinazzo, Monopoli, Altamura, Barletta a spousta dalších!
Chcete jet na dovolenou do Apulie?
Pokud vás tento článek zaujal, ráda bych vás pozvala na společnou dovolenou v Apulii! Spousta z vás mi denně píše o rady a tipy ohledně cestování po Itálii, tak jsem se rozhodla, že pro vás takovou ideální dovolenou vytvořím.
První termín je již naplánovaný na konec září 2018 a zbývá již posledních 5 míst!
Co nás společně čeká? Týden plný skvělého italského jídla, autentická Itálie, ty nejlepší regionální delikatesy a zážitky. Projedeme tuto oblast a zamíříme do míst, kam byste se jinak nedostali (ani s cestovkou). Čeká nás degustace vína, olivových olejů, kávy, kurz vaření italské kuchyně, kurz baristy a spoustu dalšího.
Pro více informací mne neváhejte kontaktovat. Budu se na vás těšit!
Orecchiette s květákem
TiskIngredience
- 250g těstovin orrecchiette (nebo jiné krátké těstoviny)
- větší hrst květáku, nakrájeného na menší kousky
- extra-panenský olivový olej, asi 4 lžíce
- nastrouhaný sýr (parmezán, pecorino)
- sůl
Postup
Dáme vařit v hrnci vodu. Jakmile vře, tak ji osolíme a přidáme květák. Necháme ho vařit asi 5 min. Následně k němu přidáme těstoviny. Hotové těstoviny společně s květákem scedíme. Zakápneme olivovým olejem a posypeme nastrouhaným sýrem.
4 komentáře
[…] Tipy na cestování […]
[…] Tipy na cestování […]
Chci se zeptat, máte procestované i okolí Bibione, případně okolí Benátek? Nemám teď na mysli samotná města, ale okolní turistické cíle a gastronomické perly 🙂
Dobrý den, bohužel takhle jak říkáte, tak nemám. Teda kromě Verony a okolí Verony 😉 Co přesně by vás zajímalo?