Chystáte se na dovolenou do Itálie, ale chtěli byste se podívat jinam než všichni ostatní? Pokud vás láká českými turisty zatím neprobádaná část této krásné země, tak bych vám dnes ráda představila region Marche. Už jsem o něm jednou okrajově psala. Dnes si však o této oblasti řekneme více. Jak už víte, tak jsem se v říjnu 2018 účastnila press tripu, pořádaným společně Česko-italskou obchodní komorou a asociací Marchet (Marche Tourism). Cílem bylo představit Marche vybraným novinářům a bloggerům z několika zemí světa, aby se podpořil místní turismus.
Jelikož jsem několik let žila v Umbrii, tak region Marche velmi dobře znám. Přiznám se však, že mi tato cesta velmi otevřela obzory a jsem proto ráda, že jsem měla možnost objevit spoustu dalších krásných míst, o kterých vám teď mohu napsat. Není možné sepsat vše do jednoho článku, takže se můžete těšit na dlouhodobější sérii, stejně tak jako vám postupně představuji region Puglia (Apulie).
Základní informace o tomto italském regionu
Region Marche se nachází ve střední Itálii a sousedí na severu s regionem Emilia-Romagna, dále s Toskánskem a městským státem San Marino (tipy na výlet najdete v odkaze), na jihu jej obklopuje již zmíněný region Umbrie, dále Abruzzo a Lazio. Region je na východní straně omýván Jaderským mořem. Žije zde něco málo přes 1,5 milionu obyvatel a hlavním městem (it. „capoluogo“) je Ancona. Region je tvořen 5 provinciemi: Pesaro e Urbino, Ancona, Macerata, Fermo a Ascoli Piceno. Region protínají Apeniny l´Appennino umbro-marchigiano.
Co tento region charakterizuje
Na rozdíl od mé milované Umbrie mají Marche (v italštině se používá „le Marche“ – množné číslo) moře, což z této lokality dělá dokonalou turistickou destinaci. Střední část Itálie se vyznačuje především kopcovitým až hornatým terénem. Díky malé koncentraci obyvatel tu najdeme převážně malá středověká městečka zapomenutá kdesi v horách mezi nedotčenou přírodou. To je jeden z důvodů, proč Italové Marche (nebo Umbrii) milují a proč byste se sem měli vydat i vy namísto mediálně profláknutého Toskánska.
Kromě bohaté kultury nebo skvělé gastronomie se v regionu Marche můžete těšit na krásné moře. Zapomeňte na kilometry dlouhé a přeplněné písčité pláže, které znáte ze severu (většinou z regionu Emilia-Romagna – lokality jako Rimini, Riccione nebo Ravenna). Marche získaly v roce 2016 sedmnáct ocenění „bandiera blu“ a umístily se tak na třetí místo hned po Ligurii a Toskánsku (hodnocení se týká čistoty moře, pláží a rozvoje pobřeží).
Kam k moři v regionu Marche?
Osobně mám zkušenost s krásnou pláží ve městě Fano (tzv. „sassonia“ – místní kamínková pláž, kde se v okolí můžete najíst ve skvělém bufefu Pesce Azzurro – utratíte málo za bohaté menu na bázi ryb a mořských plodů). Ve městě Fano najdete také velmi pěknou písčitou pláž a krásné centrum města.
Další oblíbené lokality jsou například Marotta, Senigallia, Gabicce (pláž Lido), Pesaro (pláž Ponente, Levante, Sottomonte), Mondolfo, Civitanova Marche, Porto San Giorio, Pedaso a další.
Dále doporučuji určitě oblast Riviera Conero. Jsou tu krásná historická městečka jako Numana nebo třeba Sirolo, nad kterými se tyčí hora Monte Conero a kamenitá pláž zaručuje azurově jasné a čisté moře. Město Sirolo stojí rozhodně za návštěvu. Je sice malinké, ale má obrovské kouzlo. Pokud hledáte dobrou restauraci v centru města, tak doporučuji Ristorante della Rosa. Uvnitř je moc krásná atmosféra, výhled na moře a skvěle tu vaří.
Příroda regionu Marche
V regionu Marche najdete prakticky vše pro milovníky přírody. Za zmínku rozhodně stojí jedinečné jeskyně Grotte di Frasassi (o kterých si můžete přečíst jeden ze starších článků). Vyhledávanými lokalitami pro vysokohorskou turistiku jsou také Monti Sibillini, Monte Vettore (s vrcholkem Pizzo del Diavolo), Monte Catria, Monte Cucco aj. Celý apeninský řetězec je oblíbeným cílem také pro výlety na horském kole, na vyjížďky na koních nebo pro pěší turistiku.
Jezera v regionu Marche jsou sice rozlohou malá, ale za to velmi zajímavá z přírodního hlediska. Díky své poloze v horských průsmycích mají nezaměnitelnou zelenou až azurovou barvu. Za zmínku stojí například Lago di Cingoli, Lago di Fiastra, Lago di Portonovo aj.
Tradice a kultura
Kromě výroby vína a olivového oleje stojí za zmínku také další kulturní skvosty. Patří mezi něj například řemeslná výroba těstovin a pečiva. V dávných dobách byly tyto suroviny jediným zdrojem potravy obyvatelstva. Dlouholeté tradice domácí výroby se uchovaly dodnes.
Výroba těstovin s dlouholetou tradicí
Měla jsem tu možnost navštívit tradiční výrobnu těstovin Campofilone, nacházející se v provincii Fermo. Jejich unikátním produktem jsou maccheroncini. Velmi tenké těstoviny, které jsou specialitou regionu Marche. Campofilone je vyrábí dle starých tradic ručně dělaných těstovin a vyváží do celého světa. Výrobní postup i suroviny jsou jednoduché, avšak s přísnými pravidly, která je nutno dodržovat, aby se jednalo o řemeslný produkt s chráněným označením. Campofilone je rodinná firma, které se budu věnovat v jednom z následujících článků.
Obuvnický průmysl
Možná jste to nevěděli stejně jako já, ale region Marche vyniká také v obuvnickém průmyslu. Pro ručně dělané boty si sem jezdí slavné osobnosti z celého světa. Při mém výletu jsem navštívila jednu rodinnou výrobnu bot Fausto Ripani a měla tak možnost obdivovat pečlivou práci jemných rukou obuvníků. Vyrábějí zde boty pouze pro pány. Všechny mají společné jedno – každý kousek je originál dělaný na zakázku. Ať si jejich výrobu objednají velké řetězce, zámožní podnikatelé, slavné osobnosti či obyčejní smrtelníci. Můžete si zde nechat vyrobit prakticky cokoliv – elegantní či sportovní obuv, boty z krokodýlí kůže, s rybími šupinami či z umělého materiálu. Cena závisí nejen na vybraných materiálech, ale také na způsobu výroby. Kolik vás takové boty můžou stát? Cena se pohybuje v průměru od nějakých 150 euro, ale může přesáhnout klidně i 1000 euro.
Výroba papíru
Kdo by neznal papíry značky Fabriano? Všichni je kupujeme v českých papírnictvích, nikdo však netuší, že pochází právě z italského regionu Marche. Ve městě Fabriano najdeme stejnojmennou továrnu, která se proslavila ve světě zejména tím, že zde vynalezli speciální papír, na který se tisknou peníze.
Mastri Cartai byl hlavním vynálezcem středověkých mechanických strojů na výrobu papíru ve 13.století. Tradiční výroba ručně dělaného papíru byla také realizována i v jiné části Itálie společenstvím výrobců papírů zvaném Cartiere Miliani založeném v roce 1872 Pietrem Miliani. To se v roce 2002 stalo součástí společnosti Fedigroni Group. Papírový průmysl má také domov ve městě Pioraco. Město Urbino je naopak domovem uměleckého tisku a restaurátorství antických knih.
Při vaší návštěvě Fabriana můžete také zajít do Muzea papíru (Museo della carta e della Filigrana).
Gastronomie regionu Marche
Vychutnáte si zde nejlepší lanýže
Jeden z mála italských regionů, kde se nachází tato „luxusní“ houba, je právě region Marche. Nejslavnějším veletrhem lanýžů je ve městě Acqualagna, pořádaným vždy v období mezi říjnem a listopadem. Dalším významným veletrhem je Diamanti a tavola, kde můžete obdivovat prestižní bílé lanýže z okolí hor Sibillini. Ten se koná vždy v listopadu. Dalším veletrhem bílých lanýžů je národní veletrh bílých lanýžů ve městě S. Angelo in Vado, koná se v říjnu.
Nejvýznamnějšími oblastmi jsou rozhodně Pesaro-Urbino, Ascoli Piceno, Fermo, Macerata a Ancona. Nejprestižnější bílé lanýže můžeme najít ve městech Sant´Angelo in Vado a Acqualagna.
Některé recepty s lanýži můžete najít právě na blogu. Pokud byste chtěli lanýže ochutnat, tak je někdy připravuji na degustaci v průběhu mých kurzů vaření italské kuchyně nebo je můžete rovnou zakoupit na mém e-shopu Kamdoitalie.
Produkce vína
Region Marche má 15 oblastí DOC (denominazione di origine controllata) a 5 oblastí DOCG (denominazione di origine controllata e garantita). Víno z tohoto regionu se svou chutí a vůní liší oblast od oblasti. Jelikož v Marche najdeme jak hory, kopce, údolí i moře, tak právě právě všechny tyto faktory ovlivňují místní víno.
Pokud byste chtěli navštívit jeden z marchigianských festivalů vína, tak rozhodně za to stojí například Sagra dell´uva ve městě Cupramontana (na konci září až začátek října), dále festival vína ve městě Pergola (3.týden v červenci, Rosso Conero Festival ve městě Camerano (1.týden v září) a také třeba Verdicchio Festival v Montecarotto (začátek července). Samozřejmě jich je zde mnohem mnohem více.
V rychlosti zmíním nejvýznamnější vína regionu Marche: Conero DOCG, Vernaccia di Serrapetrona DOCG, Verdicchio di Matelica riserva DOCG, Rosso Piceno DOC, Rosso Conero DOC a další.
Ráda bych vám představila zajímavá místa, která jsem měla možnost v rámci press tripu navštívit. Prvním z nich je vinařství Castrum Morisci, které kromě toho, že vyrábí také vino cotto (vařené velmi sladké víno), tak některá svá vína nechá zrát v amforách, což je dost neobvyklý postup, o kterém si povíme více v jednom z příštích článků. Co je ale opravdovou chloubou tohoto vinařství? Na své lahve tisknou speciální etikety napsané Braillovým písmem. Jedná se o světovou raritu, v Itálii jsou pouze další 2-3 vinařství, které to také dělají.
Dalším netradičním vinařstvím, které jsme navštívili bylo Aziedna Agricola Malacari. Firma vyniká svou dlouholetou historií, která sahá až do 16.století. Důkazem je toho starověká vila, ve které firma sídlí. Můžete si zde dokonce pronajmout pokoje zanechané v původním stylu, ve kterých přespával kdysi i bratranec italského krále.
Další gastronomické speciality
Gastronomie regionu Marche se velmi podobá té z regionu Umbrie. Přeci jenom jsou si oba kraje velmi blízké. Kromě již zmiňovaných produktů z lanýžů či hub (ať už se jedná o omáčky z lanýžů, sýry ochucené lanýži, salámy s lanýži apod.) zde najdeme řadu dalších specialit.
Jsou to například sýry. Dokonce slavný Michelangelo si zamiloval místní sýr Casciotta d´Urbino, který se vyrábí smícháním ovčího a kravského mléka. Dalším vyhlášeným sýrem je Ambra di Talamello (neboli formaggio di fossa – „sýr z jámy“), vyráběným ve stejnojmenném městečku, kde dodnes dodržují staré zvyky a tradice při jeho zpracování (dříve měl tento postup chránit vesničany proti drancování vojáků). Sýry jsou vloženy do plátěných pytlů a umístěny do speciálních jam, které jsou potom zakryty dřevěnou deskou. Jámy se otevírají až v průběhu listopadu.
Booking.com
Velmi širokou škálu produktů, které byste rozhodně při vaší návštěvě regionu Marche neměli opomenout jsou také tradiční ovčí sýry pecorino. Jsou charakteristické právě pro tuto hornatou oblast, bohatou na rozsáhlé pastvy. Významnou oblastí produkce pecorina je například pohoří Monti Sibillini, kde se do sýrů přidává muškátový oříšek, majoránka, hřebíček a další koření.
Dalšími sýry, které stojí rozhodně za zmínku jsou casecc, caprino, slattato, raviggiolo aj.
Velmi oblíbené jsou také masné výrobky. Nejvyhlášenějším salámem je zde Ciauscolo nebo Salame di Fabriano. Rozhodně doporučuji ochutnat ten první z nich. Jedná se o měkký salám, který se dokonce dá roztírat na chleba. Skvělé jsou také Prosciutto di Carpegna, který získal v roce 1996 označení DOP a vyrábí se pouze v obci Carpegna. Další skvělé produkty jsou například porchetta (pečené prase, okořeněné, které se často servíruje v chlebu – studené, nakrájené na plátky), lonzino, lonza nebo pancetta arrotolata.
A když už tu mají moře, tak samozřejmě zde najdete samé mořské speciality. Jsou to například spaghetti allo scoglio (špagety s mixem mořských potvor jako jsou například krevety, slávky, mušle vongole aj.). Jako předkrm si můžete tradičně vychutnat frittura di pesce, neboli mix smažených mořských plodů a ryb.
Tak doufám, že se vám článek líbil a že jste alespoň trochu dostali chuť tento krásný region navštívit. Doporučila bych ho především milovníkům netknuté přírody, čistého moře a těm, co vyhledávají místa ještě ne tolik zaplněná turisty z celého světa.
Pokud máte jakýkoliv dotaz, tak se na mne neváhejte obrátit. V příštích článcích se můžete těšit na představení zajímavých lokalit a měst, které rozhodně stojí za to v regionu Marche navštívit.