Jelikož jsme se v minulém článku spolu podívali do mého milovaného regionu Umbrie, dneska bych vám chtěla představit další italský skvost, tentokrát v regionu Marche. Jsou to úžasné jeskyně, jak říká správně název, naprosto dechberoucí! Než jsem přijela do Itálie, procestovala jsem v Čechách už několik pěkných jeskynní. Momentálně si vzpomenu na Boskovské jeskyně, které mám z Liberce asi nejblíže. Čekala jsem něco podobného. Několik pěkných krápníků, nějaké to jezírko a málo místa všude kolem. Od těchto jeskyní jsem čekala něco podobného. Jakmile jsem však vešla dovnitř, čekal mě opravdu šok. Hned první místnost (které se říká „l´Abisso Ancona) je naprostý unikát. Otevře se před vámi obrovský prostor a vám nezbývá než se zastavit a zatajit dech. Jeskyně je tak velká, že by se do ní reálně vešel celý dóm v Miláně! Jeskyně je dlouhá 120×180 metrů a vysoká 200 metrů.
Pro lidské oko je tento jev velmi nezvyklý a není proto schopné rozpoznat jak je co daleko či vysoko. Náš průvodce nám vysvětlil, že jak je prostor rozsáhlý a nejsou zde žádné nám známé objekty, nejsme schopni krápníky s ničím porovnat a tedy pochopit jak moc vysoké vlastně jsou. Nejvyšší krápník má něco přes 15 metrů! Je to „l´Obelisco“ a konkrétně stalagmit. Naopak největší stalaktit je „Spada di Damocle“ (neboli Damoklovo kladivo) a ten má téměř 8 metrů. Zajímavostí je, že právě na tento vás průvodce hned na začátku upozorní. Z velké jeskyně vám totiž na stropě připadá úplně malinkatý. Jakmile se však přejde do další jeskyně (která je mimochodem 200m dlouhá a přezdívá se jí tedy „sala 200„), tak ho máte mnohem blíže a teprve tehdy si uvědomíte jak moc vysoký vlastně je 🙂
Abyste si udělali zhruba představu, jeskyně se nacházejí cca 30km od města Gualdo Tadino, ve kterém jsem bydlela. Jsou jen pár kilometrů od hranic regionu Marche s Umbrií. Spadají pod obec Genga a byly objeveny v 70.letech výzkumníky z CAI (Club Alpino Italiano – což je nejstarší a nejrozšířenější skupina alpinistů a milovníků hor v Itálii). Skupinka alpinistů jednoho dne zaznamenala lehký proud vzduchu z malého otvoru z jedné hory. Prohloubili ho tedy a v ten den objevili jeskyně Frasassi.
Celkem je jeskynní komplex dlouhý 30km, z nichž přístupné trasy pro turisty jsou pouze 1,5km. Uvnitř je stálá teplota, která nepřesáhne 14 °C. Vchod do jeskynní je oddělen několika automatickými skleněnými dveřmi, které mají za účel udržet danou teplotu, a než se dovnitř dostanete, čeká vás docela dlouhá chodba kterou musíte projít. Tohle mě docela překvapilo, protože takto se opravdu dokonale uchrání teplota a tedy i krápníky.
U nás jsem se většinou setkala s tím, že vchod nebo východ byl velmi blízko venkovním prostorům. Zajímavostí je to, že kromě klasického turistického okruhu si můžete vybrat ještě další dva. Jeden modrý a jeden červený. Ten první je vhodný i pro děti od 12 let, ten druhý je poměrně náročnější. Dostanete ochranou přilbu na hlavu, lana na jištění a můžete se vydat na opravdové dobrodružství! 🙂 Budete prolézat náročnou stezkou mezi stalagmity a stalaktity, projdete zajištěni kolem útesu, kde vás čeká 30 metrová propast a spoustu dalšího. No co ještě říct. Je to naprosto úžasný zážitek!
V životě jsem neviděla tak nádherné jeskyně. Tady nemáte pár krápníku sem tam odněkud vyrostlé. Tady po krápnících doslova chodíte! Celý jeskynní komplex sestává z krápníků…jsou všude. Na zemi, na stropě, po stranách. Někde je přes ně postavená turistická struktura, schody, můstky atd. V některých místech však už jich je tolik a místa tak málo, že prostě chodíte po nich!
Takže až budete mít cestu do regionu Marche, nesmíte jeskyně rozhodně minout!
1 vložit komentář
[…] najdete prakticky vše pro milovníky přírody. Za zmínku rozhodně stojí jedinečné jeskyně Grotte di Frasassi (o kterých si můžete přečíst jeden ze starších článků). Vyhledávanými lokalitami pro […]