Nejkrásnější místa

Umbrie

Perugia
Je krásné historické město obklopené Apeninským pohořím. Je to především univerzitní město slavné hlavně díky své Universita per gli stranieri – čili Univerzita pro cizince. Jezdí sem studenti z celého světa, aby se naučili italsky. Jedná se o nejlepší vysokou školu ve výuce italštiny, kterou můžete v Itálii najít. Kromě této je tu i Universita degli studi di Perugia, která má několik fakult a nabízí velmi kvalitní výuku. Univerzita byla založena roku 1307 a je na seznamu 500 nejlepších univerzit světa, podle tohoto seznamu předčí i naši Karlovu Univerzitu. Studenti tu mají rozhodně o zábavu postaráno. Centrum města je plné barů a pizzerií, nachází se zde několik velkých diskoték a dvě velká multikina. Univerzita má několik menz a kolejí. Kuriózním dopravním prostředkem, který spojuje centrum města se spodní částí je automatické minimetro a určitě stojí za projížďku.

Kromě univerzity, toto město rozhodně za návštěvu stojí. Dvakrát za rok hostí největší světový jazzový festival Umbria jazz, jednou ročně pořádá evropský festival čokolády Eurochocolatekde si každý milovník všeho čokoládového přijde na své. Každý listopad sem přijede na celý měsíc obrovský lunapark (větší než Matějská pouť) a počínaje 2.listopadem je naproti lunaparku i obrovský veletrh (představte si tržiště rozmístěné na prostoru 2x staroměstské náměstí). Okolí Perugie nabízí např. návštěvu nádherného jezera Trasimeno, kde si můžete malým trajektem zajet na výlet na jeden z ostrovů uprostřed jezera – buď ostrov s přírodní rezervací nebo druhý, kde se nachází malinkaté město.

04092010638

Pro milovníky historie má Perugia skutečný klenot – obrovský etruský oblouk, který se nachází naproti univerzitě pro cizince. Perugia je totiž jedním z měst Umbrie, kde přebývali etruskové a je zde proto i velké muzeum s výstavou historických artefaktů tohoto národa. Mimojiné fakulta informatiky má v hlavní hale odkrytou původní podlahu s etruskými mozaikami.

 

Perugia

Gualdo Tadino
Je malé městečko, o kterém určitě nikdo nikdy neslyšel, ale podle mého názoru stojí za to ho navštívit. Město má cca 15.000 obyvatel, leží přímo na Apeninském pohoří  v nadmořské výšce 536 m. Je to středověké město s pevností zvané la Rocca Flea, postavené do formy srdce, která je z výšky vidět. V Gualdu se nachází i přírodní pramenitá voda Rocchetta, kterou si zde můžete natočit v horském průsmyku la Gola della Rocchetta. Kromě přírody a malebného centra je tu hlavně k vidění historický festival Giochi delle Porte. Jedná se o souboj 4 čtvrtí: San Benedetto, San Donato, San Facondino a San Martino. Festival se koná vždy poslední víkend v září – pátek, sobota a neděle. Můžete zde vidět historický průvod ve středověkém stylu (povozy s koňmi, rytíři, králové, poddaní a jiné) 15.století, akrobaty s vlajkami tzv. “sbandieratori”, střílení ze středověkých kuší, můžete si dojít na jídlo do středověkých taveren a mnoho dalšího. Tento program se týká pátku a soboty, v neděli ráno potom začíná hlavní program – souboj čtyř “dveří” neboli městských čtvrtí.  Ráno začíná vážením středověkých vozů a střelbou z kuše, ve dvě hodiny pak začíná dlouho očekávaný souboj – závod na čas s vozem taženým oslíkem, střelba z luku ze 25 metrů na terč, střelba z praku ze 20 m na malý talíř o průměru 15 cm a nakonec závod na oslících v ulicích městského centra mezi všemi čtyřmi svatými.

okolí Gualda Tadina

Assisi
Krásné středověké městečko slavné díky svatému Františkovi (slavný kvůli tomu, že to byl bohatý šlechtic a ze dne na den se “zbláznil” a rozdal všechen svůj majetek a začal žít jako chudý mnich, prý začal mluvit i se zvířaty. Díky němu je i známá tzv. františkánská církev – mniši, co žijí velmi skromně a v extrémní chudobě). Za návštěvu stojí dvoupatrová katedrála s rozlehlým náměstím, historické centrum města, ze kterého na vás všude dýchá duchovní atmosféra. Pod Assisi se nachází městský okrsek Santa Maria degli Angeli, kam se stojí za jít podívat na místní katedrálu, která má navrchu obrovskou zlatou sochu.

Katedrála sv. Františka

Monti Sibillini a Castelluccio 
Monti Sibilinni je národní park nacházející se na Apeninském pohoří na jihu Umbrie. Kromě návštěvy národního parku a hor, které jsou vysoké kolem 2400 m vám doporučuji navštívit město Norcia a především malé město Castelluccio, které se nachází zhruba 28 km od tohoto města. Castelluccio je jedno z nejvýše posazených měst, přesně v nadmořské výšce 1452 m. Má 150 obyvatel a za ten výhled to stojí.  Norcia je mimo jiné i známa pro své lanýže.

Cascate delle Marmore
Tyto úžasné vodopády – největší uměle vytvořené v Evropě – byly postaveny už starými Římany. Jsou vysoké 165 m a tvoří je tři schodovité útvary. Vtéká do nich voda z jezera Piediluco, které se nachází na samém kopci a dole v údolí slouží k přeměně na elektrickou energii ve vodní elektrárně Galleto. Nachází se cca 8 km od hutního města Terni (druhá provincie Umbrie). Dají se projít díky dlouhému schodišti (místy přírodní, místy upravené), projdete kolem balkónu lásky, kde stéká menší vodopád a tak se tam můžete v létě zmáchat skrz na skrz. Na samém vrcholku je krásný výhled na všechny tři stupně vodopádu a téměř vždy od tamtud uvidíte nádhernou duhu protínající vodopád. Můžete se tam občerstvit a pak zase po schodech sejít dolů. K jezeru Piediluco se určitě vyplatí zajet, ale musíte se tam dostat autem, protože není úplně blízko vodopádů. Jezero je opravdu moc pěkné. Výlet na vodopády doporučuji rozhodně v létě, maximálně začátkem září.

duhové překvapení na vás čeká na vršku vodopádů

Lago di Corbara
Je uměle postavené jezero charakterizované svou podlouhlou formou. Láká sem jak turisty kvůli překrásné přírodě a zelenkavé barvě vody, tak ale i sportovce, kteří sem jedou hlavně kvůli vodním sportům jako je rybaření, jízda na kajaku, jízdy na koni a další.

jezero Corbara

jezero Corbara