Nejkrásnější místa

Benátsko

Venezia (Benátky)
Benátky jsou slavné město na severu Itálie. Většina Čechů je zná, protože často jezdí k moři blízko k benátskému pobřeží. Město je známé hlavně díky svému náměstí sv. Marka, které je každoročně v zimě pod vodou. Benátky jsou postavené na vodě a skládají se z několika malých ostrovů a pevninské části.
Zajímavostí je, že nikde ve městě nikdy neuvidíte auto, ale pouze lodě. Na lodi se můžete přepravovat v pravidelných spojích jako autobusem, když si zavoláte taxíka tak vám taky přijede naproti loď  a stejně tak to je i v případě policie, záchranky či hasičů. Město se skládá ze stovek úzkých uliček ve kterých je opravdu velmi snadné se ztratit (vlastní zkušenost 🙂 ). Za návštěvu určitě stojí proslulé náměstí s katedrálou. 

moře v benátském zálivu

 

Verona
Slavné město Romea a Julie nabízí kromě balkónu i jiná místa k návštěvě. Na prvním místě je určitě veronská Arena – je to taková menší verze Colossea. Jedná se o amfiteátr, ale oproti Colosseu je Aréna běžně využívaná na různá představení – letos hostí dokonce i show na ledě. V Aréně je k vidění hlavně hudební festival a operní létonaprosto doporučujiveronská ArenaI pro ty, co operu nemilují nebo na ni nikdy nebyli. Nejde tu totiž o samotný zpěv, ale o jedinečnou atmosféru, kterou nikde jinde nezažijete.
Představení se konají vždy v létě od července do září, začíná se kolem 21h – říkám kolem, protože jak asi všichni vědí, v Itálii nikdo nikdy nechodí včas a to platí i o divadelních představeních. U vchodu vám rozdají svíčky, které potom na povel všichni návštěvníci uvnitř Areny rozsvítí – naprosto  úžasná atmosféra a to ještě nezačalo představení. Ti co si nechtějí za lístek platit přes 100 euro do prvních řad uprostřed amfiteatru na měkkých židlích si můžou koupit lístek už za 10 euro a sednout si na antické schody kolem dokola Arény – je to taková ta zóna, kde dříve sedávali plebejci :-), ale nesedí se na nich špatně.

Verona je krásné město, kterým protéká řeka Adige, najdete zde spoustu krásných mostů. Ten nejhezčí je Ponte di Castel Vecchio a najdeme ho naproti hradu Castel Vecchio. Dále je tu krásné náměstí Piazza Bra (naproti Aréně) a Piazza Erbe, na kterém si můžete dát noční „aperitivo“. Doporučuji tradiční Spritz (recept na Spritz) za 2,5 euro (bar vpravo na konci náměstí – vpravo od sloupu se lvem tzv. Leone Marciano), pijí ho hlavně na severu Itálie.

Dále je zde spousta dómu a kostelů jako ostatně všude v Itálii. Balkón najdete, když půjdete kousek směrem k řece po hlavní ulici od náměstí Erbe. U balkónu je vždy velký chumel turistů, co čekají frontu, aby se mohli vyfotit se sochou Julie – jedno prso má téměř bezbarvé – to proto, že se na něj má sáhnout a přinese vám to štěstí. Ty aktivnější turisté, většinou Japonci, si zaplatí vstup na balkón. Potom určitě doporučuji jít se podívat na Piazza dei Signori – projde se tam průchodem na Piazza Erbe.

Další informace o představeních v Aréně najdete zde: http://www.arena.it

piazza dei Signori

piazza Bra

Verona

Lago di Garda (neboli jezero Garda)
Jezero Garda se rozprostírá nejen v regionu Veneto, ale sahá až do regionu Lombardia a Trentino – Alto Adige. Ve Venetu najdete část bez hor a větru – ta je na severu jezera. V tomto regionu se nachází jeho jižní část. Jsou zde krásné kamínkové pláže, výletní trajekty, půjčovny šlapadel, skvělé restaurace a mnoho dalšího.

Doporučuji oblast Desenzano del Garda, Peschiera del Garda a Sirmione. Je to skvělý tip na dovolenou pokud nechcete jet k moři. Jezdí se tu hodně i na kolech, někteří se mohou vydat i na jízdu kolem celého jezera Garda – cca 158 km. V Desenzanu mají skvělou pizzerii přímo u břehu a není ani moc drahá. Na severní části jsou taky skvěle vybavení na pobyt v hotelu, stanu či karavanu (v karavanu pobývají hlavně Němci a Holanďané. Tato strana jezera se vyznačuje často silným větrem a naprosto úžasným výhledem. Je totiž obklopena horami, až 2000 m vysokými. Sluníčko tu svítí stejně jako na jihu, akorát si díky studenému větru nevšimnete, že jste se kompletně spálili :-).

jezero Garda

jezero Garda

Cortina d´Ampezzo
Je malé město na severu Itálie blízko hranic s Rakouskem. Jedná o jednu z neoblíbenějších lyžařských středisek v Itálii. Leží v nadmořské výšce kolem 1200 m. Dříve toto město bylo ještě částí Rakousko-Uherska, proto zde najdete kulturu spíše bližší „nám“ než Italům. V restauraci si totiž můžete objednat například štrúdl nebo „chenedi“ neboli rakouská varianta knedlíků, kuchyň tu mají velmi podobnou té české. K dostání je i zelí. Většina italských tradičních vánočních filmů  tzv. „panettoni“ je točena právě zde (samozřejmě pokud se děj odehrává na lyžích). Lyžařské středisko má 4 lanovky, desítky vleků, 80 sjezdovek, které jsou dlouhé celkem 140 km a také 58 km běžeckých drah. Důvod, proč sem většina Italů jezdí lyžovat je hlavně překrásné prostředí.

 


 

Gardaland
Ať už pojedete do Verony či k jezeru Garda, doporučuji vám v této oblasti navštívit jeden z nejlepších zábavních parků v Itálii. Nachází se blízko jezera Garda a každoročně má přes 3 miliony návštěvníků, čímž se dostal mezi 8 nejnavštěvovanějších parků v Evropě. Jedná se hlavně o tematický park, což znamená jsou všude u atrakcí dekorace na určité téma. Jednou z nejlepších atrakcí pro odvážné je Blue Tornado a je to první inverted coaster otevřený v Itálii. Inverted coaster pro ty co neví znamená, že dráha je nad vaší hlavou a vy jste v sedačkách pod ní. Absolutně doporučuji! Samozřejmě park nabízí atrakce jak pro dospělé tak i pro děti a klidnější povahy. Jako i jinými zábavními parky i tady projíždí vyhlídkový Gardaland Express.

Více informací můžete najít zde:http://www.gardaland.it/resort/

 


Aqualandia
Letní osvěžení a zábavu vám může nabídnou další zábavní park v okolí jezera Garda. Tentokrát se jedná o akvapark rozkládající se na zhruba 80.000 m,který byl vyhlášen několikrát za nejlepší vodní park v Itálii. Najdete v něm vše od tobogánů, pláže, umělých vln až po minigolf. Mají tu nejvyšší tobogán na světě Spacemaker vysoký 42 m s rychlostí sjezdu až 120 km/h a sklonem 60°. Dále je tu divoká řeka Crazy River, Kamikadze a mnoho dalšího.

Více informací o parku najdete zde: http://www.aqualandia.it/