Nejkrásnější místa

Sardínie

Costa Smeralda (Sever Sardínie)

Olbia
Olbia je město známé především pro svůj přístav, letiště a Smaragdové pobřeží („Costa Smeralda“). Nejslavnějšími turistickými oblastmi jsou Porto Rotondo a San Pantaleo. Olbia vám dá možnost přiblížit se co nejvíce ke Smaragdovému pobřeží („Costa Smeralda“). Je určena především pro náročnější turisty. Olbia vás rozhodně bude rozmazlovat a pokud si přejete dovolou alla „billionaire“, tak je to správné místo pro vás. Jezdí sem na dovolenou především slavné osobnosti. Méně frekventované zóny VIP osobnostmi jsou především San Teodoro a Budoni na jihu Olbie. Turisty zde tvoří především rodiny a mladí lidé. Olbijský záliv je charakterizován především chovem slávek, ze kterých se potom vaří tradiční pokrmy. Olbia je velmi důležitý přístav, hlavně pro ty, co příjíždějí ze severo-východu a pro výletní lodě. Olbia má taktéž důležité letiště pro interní i mezinárodní lety.

 

Alghero
Alghero je jednou z nejoblíbenějších turistických lokalit Sardínie a nachází se na západním pobřeží. Je to menší město se 40 641 obyvateli nabízející kromě úžasných pláží i jiné vyžití jako jsou např. slavné jeskyně „Grotte Nettuno“ (dostanete se k nim buď lodí, která jezdí každou hodinu nebo třikrát denně autobusem), historické centrum města s hradbami, které nabádá k večerním procházkám, a dále je tu také pěkná katedrála di San FrancescoMěsto je slavné výrobou korálových šperků (pyšní se zde vzácným rudým korálem), které si můžete odvézt jako suvenýr. Místní pochoutkou jsou rozhodně langusty. Alghero patří společně s lokalitou Stintino k těm nejkrásnějším. Pláže jsou upravené, s možností výběru jak skalisek tak i pískových pláží. Je zde možnost cestovat na kole, jít za noční zábavou. Je tu několik skvělých restaurací, kde ochutnat místní kuchyni. V létě je tu hodně turistů a je potřeba se připravit na vyšší ceny za dovolenou. Alghero je dostupné jak letecky, lodí či vlakem.

 Více informací o Algheru najdete zde: http://www.alghero-turismo.it

 

Grotte di Nettuno
Nacházejí se zhruba 24 km od města Alghero. Jeskyně byly objeveny v 18.století a jsou dlouhé skoro 4 km. Dá se sem vstoupit dvěma možnými způsoby, buď po vodě trajektem z přístavu Alghero nebo po schodech (656 schodů). Jeskyně je plná stalagmitů a stalaktitů a také 120 m dlouhým slaným jezerem, které se nachází na úrovni moře. Jeskyně byly také využity v 80.letech k natáčení filmu.

Stintino
Město Stintino má 1.335 obyvatel, nachází se na maličkém poloostrově na Severo-západu ostrova a je díky svým přírodním krásám považováno za malý ráj na ostrově. Stintino nabízí jednu z nejhezčích pláží světa tzv. „Pelosa“ (je potřeba sem přijet brzy ráno, aby jste ji mohli pořádně obdivovat), která je známá ojedinělou tyrkysovou barvou moře, kterou budete velmi těžko hledat kdekoliv jinde na ostrově, či v celé Itálii. Naproti se nachází malý ostrov zvaný „Asinara“ (v překladu by to bylo „Oslíkov“), který je současně přírodní rezervací s ojedinělou rasou bílých oslů vyskytujících se pouze na Sardinii  Zhruba 30 km od Stintina se nachází nejdůležitější přístav celé Sardinie Torres. Přístav je důležitou spojkou s pevninou, ale také se tu nachází významný kostel z 11.století a římské monumenty.  Městečko je klidné a bez většího chaosu. Také toto místo je určeno především na dovolenou pro náročnější. Noční život je mnohem klidnější, vzhledem k tomu, že město je obydleno především starší populací. Nevýhodou je, že místo se nachází na úplném konci, takže se odsud hůře dostanete i k ostatním turistickým atrakcím.

 

La Maddalena
Je malé souostroví se zhruba 11 tisíc obyvatel skládající se ze skupiny sedmi malých ostrovů: La Maddalena, Caprera, Santo Stefano, Spargi, Budelli, Santa Maria a Razzoli. Celé souostroví je součástí národního parku. Jedná se renomovanou turistickou oblast s mnoha překrásnými plážemi jako např. nejslavnější „Spiaggia Rosa“ (neboli Růžová pláž) na ostrově Budelli , pyšnící se výskytem červeného korálu. V roce 1982 dokonce ostrov Maddalena hostil slavné Hry bez hranic 🙂 V roce 2009 se tu mělo uskutečnit setkání G8, z které potom na poslední chvíli sešlo a přesunulo se do města l´Aquila.

V případě, že byste chtěli trochu ušetřit, krom těchto oblastí je tu spousta překrásných míst jako např. Bosa (Severo-západ), Porto Conte (provincie Alghero), l’Argentiera (provincie Sassari). Doporučuji ubytovat se ve městě Sassari, protože město nabízí několik různých druhů ubytovaní od bed and breakfast až po 4* hotely, a odtud už vyjíždět do oblastí, které se vám nejvíce líbí (nejsou odsud příliš daleko). Dále Santa Teresa di Gallura (provincie Olbia – krásné místo místo, která nabízí to samé co předražená Costa Smeralda, ale za mnohem příznivější cenu. Ovšem pokud nehledáte noční kluby s VIP osobnostmi, jsou zde pláže tvořená především skalisky v Palau (p. Olbia) a Budoni (p. Olbia).

Dalšími luxusními oblastmi jsou:  San Teodoro (provincie Olbia).

Costa Verde (Jih Sardínie)

Jižní část Sardinie se vyznačuje především neporušenou přírodou, odpočinkovým pobytem u moře, nepřeplněnými plážemi turisty. Tato zóna je spíše klidnější a ekonomičtější. Ochutnáte tu tradiční kuchyni a budete mít možnost poznat blíže Sardy.

Villasimius
Je malé městečko na jihu s překrásnými plážemi, se 3.500 obyvateli, patřící pod provincii Cagliari. Nejznámějšími plážemi jsou Porto di Giunco (vyznačující se růžovým odstínem a jemným pískem), Spiaggia Cala Caterina (moře zde dostává tmavě modrou až fialovou barvu), Spiaggia Timi Ama (malý ráj obklopen horami), Piscadeddus, Campus, Cuccureddus, Campulongu (jedna z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších), Spiaggia del Riso, Spiaggia del porticciolo, La Fortezza, Santo Stefano a další. Písek je čistě bílý a moře má azurově až zelenou barvu připomínající tolik Karibské ostrovy. Villaimius má pobřeží dlouhé 35 km a na něm 12 pláží. Pohádkovou přírodu doplňuje vůně všeprostupující Myrty a Oleandrů.

Více informací najdete zde: http://www.villasimius.org/

Porto Pino
Moře v této oblasti je nazýváno italské Maledivy. Voda je průzračná a je tu i noční život jako například v turistické oblasti Alghero. Nachází se v provincii Carbonia-Iglesias a je součástí malého města Sant´Anna Aresi. Porto Pino je každoročně jedno z nejnavštěvovanějších míst na jihu Sardinie  Nejdelší pláž v této oblasti je dlouhá 4 km, pláže jsou rozdělené na tři části. První část je dlouhá 550 m a písek má barvu laděnou spíše do šeda, je jednou z nejnavštěvovanějších pláží, protože zde najdeme veškeré služby pro turisty. Druhá pláž je téměř 2 km dlouhá s bílým pískem, zato méně frekventovaná turisty (krom krajních konců, které jsou snadno dostupné) a poslední pláž je 1 km sektor písečných dun, kam je přístup povolen pouze v létě. Písek je tu čistě bílý, ale v některých částech této pláže najdeme ještě pozůstatky z vojenských cvičení v minulých letech.

Více informací zde: http://www.portopino.org/

Ostatní krásné lokality jižní Sardinie jsou: Calasetta (nachází se na úplném jihu Sardinie na malém přilehlém ostrově), Carloforte Portoscuso (je ideálním místem na relaxaci, odpočinek a možnost seznámení se s místními obyvateli. Nachází se v provincii Carbonia-Iglesias), San´t Antioco (nachází se na malém přilehlém ostrově úplně na jihu, poblíž městečka Calasetta), Masua, Buggerru
  

Východní pobřeží

Dostat se na některá místa bez auta není určitě jednoduché, takže uvádím pár míst jako zlatou střední cestu. Jsou zde jak lokály a noční kluby, ale příroda tu zůstala téměř nedotčená a jsou tu velké pláže.

Za návštěvu určitě stojí města Posada, Orosei, Dorgali.