Nejkrásnější místa

Apulie

Gargano
Poloostrov Gargáno je známý také jako „Ostruha Itálie“. Rozkládá se na něm také Národní Park Gargano a patří každoročně mezi jedny z nejnavštěvovanějších turistických cílů, hlavně v letním období. Gargano je pokryté velmi hornatou krajinou, kde některé vršky hor přesahují i 1.000 m n.m. Turistické cíle jsou hlavně slunce, moře a relaxace na pláži, dále také jízda na horském kole, na koni, rybolov a mnoho dalšího. Region se vyznačuje také výtečným jídlem a dlouholetými tradicemi, jako jsou např. místní festivaly. Města, která se nachází na Garganu jsou např. Peschici, Rodi Garganico nebo Ischitella a mezi ty nejkrásnější patří především Vieste, Mattinata nebo Manfredonia.

 

Bari
Bari je hlavním městem regionu Puglia, má 318.591 obyvatel a s městskou aglomerací až 1.000.000 obyvatel. Bari má také své letiště, jež je velmi důležitou součástí pro spojení s regionem Basilicata. Lety Praha – Bari poskytuje nízko nákladová společnost Wizzair. Bari je dále velmi důležitý přístav v Jadranském moři. Bari je také díky svému přístavu nazýváno dveřmi do Evropy, z Balkánského poloostrova a Blízkého Východu. Město také každoročně hostí důležitý veletrh Fiera del Levante. založen již v roce 1929. Součástí hromadné dopravy v Bari je i metro.


Alberobello
Je malé město s 12.000 obyvateli nacházející se v provincii města Bari, slavné hlavně díky své unikátní architektuře zvané „Trulli“ a zapsané roku 1996 do světového seznamu UNESCO. Jejich výstavba se váže na 15.století Království Neapole, kdy hrabata nařídila osadníkům postavit domy bez malty, aby mohly být snadno zbořeny v případě královské inspekce. Trulli byly několikrát využity významnými režisty k natáčení filmů už od roku 1930.

 

Miragica
Dalším italským zábavním parkem, tentokrát v jihoitalském regionu Puglia je park Miragica. Nachází se u města Molfetta (provincie Bari). Je otevřen klasicky od dubna do listopadu s vyjímkou období Vánoc od 22.prosince – 6. ledna. Park se rozléhá na ploše o velikosti 100.000 m². O zábavu se postará 23 atrakcí (jak vodních, tematických či mechanických), kino 4D, restaurace a mnoho dalšího. Miragica byla postavena stejnou společností (Alfa Park), která postavila také nově otevřený zábavní park v Římě Rainbow Magic Land.

Více informací o parku najdete zde: https://www.miragica.com

Carnevale di Putignano
Putignano je malé italské město s 27.394 obyvateli nacházející se v provincii Bari. Je především slavné díky svému velkolepému festivalu a krasovým jeskyním. Přesněji řečeno se nachází v oblasti zvané „Murgia“, což je takový podregion regionu Puglia (mimochodem v tomto regionu se nacházejí i architektonické stavby „Trulli“). Již od roku 1394 se ve městě pořádá tradiční karneval, který je jedním z nejstarších v Evropě. Původně sloužil průvod k přesunu relikvií sv. Štěpána, aby se ochránili před útokem Saračenů, později však, během období fašismu, dostal průvod na důležitosti. Karneval di Putignano je také jedním z nejdelších karnevalů v Itálii, trvá totiž od 26.prosince až do masopustu. Na programu jsou vždy tzv. „sagre“ neboli festivaly jídla, recitace satirických veršů a hlavně průvody s vozy.

Video si můžete shlédnout zde: http://travel.fanpage.it/carnevale-putignano-date-programma-giorni-e-orari/

Více informací o karnevalu najdete zde: http://www.carnevalediputignano.it/

 

Isole Tremiti
Je souostroví tvořeno šesti ostrovy a nachází sí v Národním parku Gargano, zhruba 22km od poloostrova Gargano. Ostrovy zdobí čiřé moře s azurově – zelenkavou barvou, malé romantické pláže a neporušená příroda. Pro dobrodruhy tu jsou i mořské jeskyně. Ostrovy mají celkem 486 obyvatel. I přesto, že se jedná o téměř nejmenší obec (dle počtu obyvatel) v celé Itálii, je zároveň nejdůležitější turistickou oblastí pro celý region Puglia. Už několikrát dostaly tremitské ostrovy prestižní ocenění modré vlajky pro svou vysokou kvalitou místních vod. Isole Tremiti jsou tvořeny ostrovy San Nicola, San Domino, Capraia, Pianosa, la Vecchia a il Cretaccio. Na ostrově San Nicola žije většina obyvatel, kdežto na ostrově San Domino je největší počet zařízení pro turisty, především proto, že se zde nachází jediná písečná pláž souostroví. Capraia a Pianosa jsou neobydlené ostrovy. Na ostrovy se váže i několik zajímavých legend.  

Jak se sem dostat? Na ostrovy se dá zajet malým trajektem, který vyjíždí z těchto měst: Rodi G., Peschici, Vieste, Manfredonia, Termoli, Vasto a Ortona.

 

 

Další zajímavá místa k návštěvě: město Brindisi, Taranto, Foggia, Lecce, Otranto, Santa Maria di Leuca, Andria – Castel del Monte nebo festival Notte della Taranta.