Nejkrásnější místa

Basilicata

Matera
Je známá také jako město kamenů a to proto, že se zde nachází unikátní místo zapsané v seznamu UNESCO od roku 1993. V nejstarší části historického centra zvaném Civita se totiž nachází jeskynní komplex vybudovaný pasáky, kteří se zde chtěli ukrýt se svou rodinou a dobytkem. Jedná se opravdu o monumentální architekturu navštěvovanou každoročně miliony turistů. Toto místo bylo také již několikrát využito pro natáčení různých filmů, mezi ty nejznámější patří „Ukřižování Krista“. Město má zhruba 60.000 obyvatel.

 

 

Potenza
Potenza je hlavním městem regionu Basilicata se svými 68.000 obyvateli. Město je postaveno na kopci ve 819 m n.m a je zároveň druhým nejvýše položeným hlavním městem provincie v Itálii. Proto i v parném italském létě si tu v centru užijete trochu chladného vánku a nižší večerní teploty. Kromě krásného výhledu a pěkného historického centra je tu k vidění unikátní jezdící schodiště (nejdelší v Evropě), dlouhé 1,3 km a rozkládající se prakticky na dvou kopcích, spojující takto historické centrum s protější částí města.

město Potenza

centrum města Potenza

Monte Vulture
Vulture je vyhaslá sopka vysoká 1.327 m, obklopena bohatou zelení a dvěma krásnými jezery sopečného původu zvaná Laghi di Monticchio nacházející se ve výšce 660 m. V okolí můžeme najít jedlé kaštany „D.O.P.“ – tzn. chráněného původu a na 1500 metrech čtverečních se zde rozléhají vinice, proslavené pro své výtečné červené víno l´Aglianico del Vulture. Pracuje zde kolem 40 firem, které ročně vyrobí 2.500.000 litrů tohoto vína. Okolí vyhaslé sopky je bohaté pro své minerální prameny, faunu a floru, nachází se zde také ohrožený druh nočního motýla „Brahmea“.

 


Maratea
Maratea je malé město s 5.000 obyvateli, je to současně jediné město regionu Basilicata nacházející se na pobřeží Tyrhénského moře. Pyšní se nejen svou bohatou historií, krásnými horami a pohádkovou přírodou, ale zejména je toto město známé jako „Tyrhénská perla“. Nejvyšší horou v okolí je „Monte Coccovello“ se svými 1.505 m. Maratejské pobřeží, dlouhé 32 km, je slavné svými překrásnými plážemi. Opočinout si tu můžete na malinkých plážích s azurově modrou vodou a čistým mořem. Krom toho si můžete zajet na výlet na lodích a navštívit zdejší jeskyně. Maratea je nazývána také „Perlou zálivu Policastro“.

 

 

Metaponto

Je italské město založeno Řeky již v 7.století před Kristem kdy bývalo centrum veškerého dění. Navštívil ho například i slavný Pithagoras. Můžeme zde vidět zbytky řeckého chrámu z 6.století př.k. věnovanému bohyni Héře. Jsou zde také pozůstatky chrámu boha Apolla a antického divadla ze 4.století př.k. Aktuálně má město kolem 1.000 obyvatel a v létě se stává vyhledávaným turistickým cílem, především kvůli dovolené u moře. Okolí je vybaveno hotely, kempy, restauracemi, nočními kluby a jinými turistickými lákadly.